BA’den flaş Abu Dhabi kararı

İngiliz milli taşıyıcı British Airways (BA) Ramazan ayının başlangıcından itibaren bir süreliğine Londra Heathrow-Abu Dhabi uçuşlarının durduracağını açıklandı.

Alınana kararın ise Abu Dhabi hattında kullanılan B787 Dreamliner uçaklarındaki Rolls Royce Trent 1000 motorlarında yaşanan sorunlar olduğu açıklandı.

Havayolundan yapılan açıklamada Londra-Abu Dhabi hattından seferleri 16 Mayıs tarihinde durdurulacağı ve planlamaya kadar 6 Haziran’a kadar sefer yapılmayacağı bildirildi.

İngiliz şirketin Abu Dhabi yolcularına Bahreyn aktarmalı seferleri tercih edebilecekleri duyurusunu yaparken, bir çok BA yolcusunun Bahreyn aktarmalı Abu Dhabi uçuşunun çok uzun ve yorucu olacağı gerekçesiyle kararı eleştirdi.

BA, dışında Virgin Atlantic ve Air New Zealanda havayolları da Dreamliner uçaklarında kullandıkları Rolls-Royce Trent 1000 motorlarında yaşadığı sorunlar nedeniyle zaman zaman sefer iptallerine gitmek zorunda kalıyor.

Amerikan Federal Havacılık Kurulu (FAA) motorların bakımının yapılması aynı zamanda incelemeye alınması gerektiğini belirtirken, BA motorların beklenmedik bakımları nedeniyle kullanamayacağı Dreamliner uçakları için Qatar Airways’ten 3 uçak kiraladı.

Bu kiralanan 3 uçağın Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında BA için uçacağı açıklandı.

Londra-Abu Dhabi hattında ise Etihad günde 3 sefer düzenlerken bu gelişmenin Birleşik Arap Emirlikleri havayoluna olumlu etki yapması bekleniyor.

Ayrıca İngiliz basınında Ramazan ayı dolayısıyla yolcuların geleneksel havayollarını kampanyaları nedeniyle tercih edebileceği ve bu konuda BA’in sefer iptali yapmasa da yolcu kaybedebileceği görüşü hakim.

AirTürkHaber