Bakan Akar T-38 ile uçtu

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar 2019-2020 eğitim uçuş yılı törenin katılmak için Çiğli 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’na gitti ve T-38 jet eğitim uçağı ile uçuşa katıldı.

Akar, 2019-2020 Eğitim Uçuş Yılı Töreni’ne katılmak üzere beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Çiğli’deki 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’na gitti.

Bakan Akar’ı komutanlığa gelişinde İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Ege Ordusu Komutanı Korgeneral Ali Sivri ve öteki yetkililer karşıladı. Tören mangasını selamlamasının ardından üs personeline hitap eden Bakan Akar, sözlerine kazasız belasız, hayırlı, başarılı görev dilekleriyle başladı.

 

Kara ve Deniz Kuvvetlerinin olduğu gibi Hava Kuvvetleri’nin de önemli başarılar elde ettiğini vurgulayan Bakan Akar, “108 yıldan beri gerek ülkemizde gerek dünyada NATO başta olmak üzere yapılan bütün uluslararası faaliyetlerde Hava Kuvvetlerimizle ne kadar övünsek, gurur duysak azdır. Pilotlarımızın, Hava Kuvvetleri personelimizin seçkin ve saygın bir yeri var. Hepimize düşen bir sorumluluk bu seçkin ve saygın yerin biraz daha ileri gitmesini sağlamak için gece-gündüz demeden artan bir tempoda çalışmalarımızı sürdürmektir. O kadar yoğun bir çalışma içindeyiz ki Kıbrıs Harekatı’nda yapılan hava desteği 211 sorti ile gerçekleştirilmişti. Sadece son üç ayda içinde ise 814 sorti yaptı Hava Kuvvetlerimiz. Bu büyük bir kahramanlık büyük bir fedakarlık örneği. Bu kadar yoğun, etkili, başarılı, sonuç alıcı bir kuvvet olarak Hava Kuvvetlerimize milletimiz, bizler müteşekkirdir. Ben de sizlere teşekkür ediyor, kutluyor, hayırlı, başarılı görevler diliyorum.”

Konuşmanın ardından geleneklere uygun olarak kurban kesildi.

Törenin ardından Bakan Akar ve Komutanlar, “Arı filo” olarak bilinen 121’inci Jet Eğitim Filo Komutanlığına geçti. “Arı Kovanı” diye anılan komutanlık binasında uçuş tulumunu giyerek uçuş teçhizatını kuşanan Bakan Akar, daha sonra brifing odasına gitti.

Diğer pilotlarla katıldığı uçuş brifinginin ardından Bakan Akar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Küçükakyüz, 121’inci Jet Eğitim Filo Komutanı Albay Mustafa Başlı ve pilotlar uçakların başına geçti.

Yapılan kontroller sonrasında Bakan Akar ve Orgeneral Küçükakyüz T-38 jet eğitim uçağı ile Ege Denizi üzerindeki dörtlü kol uçuşuna katılarak 2019-2020 Uçuş Eğitim Yılı’nın açılış uçuşunu gerçekleştirdi.

Uçuş sırasında “Arı 01” kodu ile koldaki diğer uçaklarla telsizden görüşen Bakan Akar, kazasız belasız başarılı bir uçuş eğitim yılı geçirmelerini diledi.