Bakan Turhan’dan taşınma detayları

Cuma günü yapılacak olan büyük taşınma öncesinde İstanbul Havalimanı’nda Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, taşınmaya ilişkin son bilgileri verdi.

İstanbul Havalimanı’nda yapılan basın toplantısında, Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan, İstanbul Büyükşehri Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, SHGM Genel Müdür Vekili Bahri Kesici ve DHMİ Yönetim Kurulu Başkan ve Genel Müdür Vekili Mehmet Ateş ve İGA CEO’su Kadri Samsunlu katıldı.

Toplantıda Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, İstanbul Havalimanı’nın ülkeye ve sivil havacılığına katkısı, havalimanına ulaşım ve büyük taşınmanın detaylarına ilişkin bilgiler verdi.

Bakan Turhan’ın konuya ilişkin açıklamaları şu şekilde oldu:

Atatürk Havalimanı’nda yapılan tüm havacılık operasyonlarını Cuma günü itibariyle İstanbul Havalimanı’na taşıyacak olmamız nedeniyle sizlerle bugün bir aradayız.

Devletin kazancı 35 Milyar Euro’yu buluyor

Yatırım maliyeti ve yıllık kira bedeliyle devletin toplam kazancı 35 Milyar Euro’yu buluyor. Ancak şunu da söylemek isterim; havalimanının ülkemize kazandıracakları bu rakamlardan da önemli. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliğinin ayatanın (IATA) açıkladığı 2036 yılı tahmini verilerine göre, Türkiye, önümüzdeki 20 yılda hava taşımacılığında dünyanın en büyük ilk 10 ülkesi arasına girecek. İstanbul Havalimanı ise önümüzdeki 5 yılda tek başına 100 milyon yolcuya ulaşarak “100’ler Kulübüne” girecek. Şu anda daha ilk etabı açılmış olmasına karşın 90 milyon yolcu ve 2,5 milyon ton kargo kapasitesine sahip. Tüm fazları tamamlandığında ise 200 milyon yolcu ve 5,5 milyon ton kargo kapasiteye sahip olacak. İstanbul Havalimanı’nı artan kapasitesi sayesinde Türkiye’ye daha fazla havayolu şirketi uçuş yapabilecek ve birkaç yıl içerisinde İstanbul Havalimanı, Avrupa’nın en fazla yolcu ve kargo taşıyan havalimanı olacak. 250’si dış hatlar olmak üzere 300’den fazla destinasyonla yeni havalimanı en büyük “hub”lardan biri olacak.

 

114 uçak terminale yanaşabilecek

114 uçak aynı anda terminale köprüyle yanaşabilecek. Bu sayı Atatürk Havalimanı’nda 46 idi. En büyük uçaklar, süper jumbo kategorisindeki uçaklar yeni terminalimize rahatlıkla yanaşabilecek. İstanbul Havalimanı, yolcularımızın dünya kenti İstanbul’un tarihi, kültürel ve turistik zenginliklerinden yararlanacakları mimari özellikleri taşımaktadır. Yolcu konforuna yönelik tüm ihtiyaçlara cevap verecek yaşam alanları ve ticari imkânlar dünyaya örnek olacak büyüklük ve kapasitede planlanmıştır. Havalimanımız, sahip olduğu sosyal ve ticari alanlar itibarıyla bir dünya markası olmayı başarmıştır. Öngörülerimize göre İstanbul Havalimanı yaklaşık 5 yıl içerisinde hizmet verilecek yolcu sayısı sıralamasında ikinciliğe yükselecek.  Tüm fazlar tamamlandığında ise liderlik koltuğuna İstanbul Havalimanı oturacak.

Bilimsel araştırmalar havacılık sektörünün doğrudan, dolaylı, tetikleyici ve gayrisafi yurt içi hasılaya katkısı açısından ekonomik gelişmeye olan faydalarını ortaya koymuştur. Yapılan araştırmalarda havayolu taşımacılığında koltuk kapasitesindeki %10’luk bir artışın kısa vadeli ekonomik büyümede %1’lik bir artışa yol açtığını gösteriyor. Avrupa’daki büyük çaplı 125 havalimanı kapsayan bir çalışması da hava trafik yoğunluğu 10 milyonu geçen havalimanlarında, her 1000 kişilik yolcu artışının 1 kişilik ilave istihdam sağladığını ortaya koyuyor. Avrupa Hava Seyrüsefer Güvenliği Örgütü- Eurocontrol öngörülerine göre İstanbul Havalimanı’nın doğrudan ve dolaylı olarak oluşturacağı istihdamın 2025 yılı için 194-225 bin kişi aralığında olacağı tahmin edilmektedir.

Havalimanın oluşturacağı ilave hane halkı gelirinin yaklaşık 3,8-4,4 milyar dolar olacağı ve Türkiye’nin ulusal ekonomisine katkısının da milli gelirin %4,2-%4,9 seviyesine çıkacağı görülmektedir. Havalimanı kargo kapasitesi ihracat profilini daha yüksek katma değerli bir niteliğe kavuşturmak isteyen Türkiye bakımından özel önem taşımaktadır. Zaten havayolu bağlantıları ile ülkelerin Doğrudan Yabancı Yatırım çekebilme kapasiteleri arasında da kanıtlanmış bir ilişki bulunmaktadır.

Havalimanına ulaşım için yapılan yollar

Bildiğiniz gibi İstanbul Havalimanı’nı inşaatı ile eşzamanlı olarak havalimanına ulaşım altyapılarının da inşaatlarını başlattık. Bu kapsamda da İstanbullu hemşerilerimizin havalimanına ulaşım sıkıntısı yaşamasının da önüne geçmeyi amaçladık. Bu doğrultu da karayolu ile Hasdal–Kemerburgaz–Göktürk–Işıklar yolu üzerinden yapılan 2×3 şeritli karayolu ile havalimanına ulaşımı sağladık. Kuzey Marmara Otoyolu’nun İstanbul Kuzey Çevreyolu ve Mahmutbey-Odayeri Bağlantı Yolu ile Bakırköy, Bağcılar, Esenler, Sultangazi, Başakşehir ve Arnavutköy ilçeleri ve civarındaki yerleşimlerden 22 km’lik 2×4 şeritli bir bağlantı yolundan, Havalimanına ulaşmak mümkün olacak. Açılışını yaptığımız, Büyükçekmece (D100 Karayolu) – Çatalca ve Saray yönünden 2×3 şeritli ve 25 km uzunluğundaki yol ile havalimanına ulaşmayı mümkün hale getirdik. Halkımızın metro ile ulaşımı için Gayrettepe-İstanbul Havalimanı arasındaki metro çalışmaları hızlı bir şekilde devam ediyor. Amacımız 2020 yılı başında bu hattı hizmete vererek İstanbulluların havalimanına daha rahat ulaşımını sağlayacağız. Ayrıca Halkalı-İstanbul Havalimanı arasında da raylı sistem altyapısını kuruyoruz. Bu hattı da gelecek yıl içerisinde hizmete vermeyi planlıyoruz. Yolcularımızın havalimanına rahat ulaşımını sağlamak için İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Havaist ile 20 farklı güzergâhta 150 lüks otobüs ile toplu taşıma yapılıyor. Günlük 2023 sefer ile 90 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip. Oluşacak talebe göre sefer sayıları ve güzergah sayılarında artış olacak.

Taksicilere uyarı

İstanbul Havalimanı’nda 660 adet akıllı sistemler ile donatılmış taksiler ile hizmete girecek. Bu arada şu uyarıyı da yapayım. Ülke insanımızın gurur duyduğu bir proje olan İstanbul Havalimanı büyüklüğüne ve Türk misafirperverliğine yakışmayan hamutçuluk ve çığırtkanlık gibi faaliyetleri taksicilerin yapmasına izin verilmeyecek. Bununla ilgili tüm tedbirler mülkü idari amirliği ve İstanbul Havalimanı işletmesi tarafından alınacaktır ve kararlıkla uygulanacaktır.

İstanbul Havalimanına sefer düzenlenecek noktalar:

Alibeyköy Cep Otogarı, Arnavutköy, Bahçeşehir, Bakırköy, Başakşehir, Beşiktaş, Hacıosman, Halkalı, Kadıköy, Kemerburgaz, Mahmutbey Metro, Mecidiyeköy, Otogar, Pendik, Sancaktepe, Sarıyer, Sultanahmet, Taksim, Tüyap, Yenikapı.

Bunun yanı  sıra IETT tarafından 6 Nisan 2019 tarihi itibarıyla Atatürk Havalimanı-İstanbul Havalimanı arasında 15 gün süreyle 15 dakikada bir ring sefer düzenlenecek.

Taşıma süreci nasıl gerçekleşecek

İzin verirseniz sizlere 5-6 Nisan tarihlerinde gerçekleştireceğimiz taşınma sürecine ilişkin de bilgi vermek istiyorum. Planlanan taşınma süreci 05 Nisan’da gece saat 03.00’de başlayacak, 06 Nisan gecesi saat 23.59’da tamamlanacak.

Taşınma süreci toplam 45 saat sürecek.

Atatürk Havalimanı ile Mahmutbey Batı Kavşağı istikameti 05 Nisan’da saat 22.00 ila 6 Nisan saat 23.59 arasında 26 saat trafiğe kapatılacaktır. Mahmutbey Batı Kavşağı ile İstanbul Havalimanı istikameti 5 Nisan saat 22:00 ile 6 Nisan saat 10:00 arası 12 saat trafiğe kapalı olacaktır.

İstanbul Havalimanı ile Atatürk Havalimanı arasındaki Kuzey Marmara Otoyolu ile Basın Ekspress yolu ( Mahmutbey kavşağı ile Yeşilköy Kavşağı istikametinde 6 Nisan saat gece 01:00 başlıyor. 6 Nisan saat sabah 10:00’a kadar 9 saat trafiğe kapatılacaktır.)

Yavuz Sultan Selim ve Kuzey Marmara Otoyolunun Reşadiye Kavşağı ile Yassıören Kavşağı istikametinde 5 Nisan saat 22.00 ile 6 Nisan saat 10:00 arası gidiş ve geliş yönünde 12 saat trafiğe kapatılacaktır. Bu yolları kullanacak olan sürücülerin alternatif yol güzergahlarını kullanmalarını önemle rica ediyoruz. İstanbullulara şimdiden anlayışlarından ve işbirliklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Zafer Anıtı projemiz olan İstanbul Havalimanı’na gerçekleştireceğiniz büyük ve nihai taşınma esnasında bazı güzergahlar da yaşanacak trafik kesintilerini İstanbul halkının hoş göreceklerine inanıyorum.

İki havalimanında aynı anda uçuşların tamamen kesildiği 12 saatlik bir süreç olacak. (6 Nisan saat 02:00 Atatürk Havalimanı’nda son uçuş yapılacak. 6 Nisan 14:00’da ise İstanbul Havalimanı’nda uçuşlar kademeli olarak artacaktır.) Atatürk Havalimanı bundan sonra millet bahçesi, fuar alanı, eğitim alanı ve genel havacılık uçuşları için kullanılacaktır.

AKOM’dan üç noktada kriz merkezi

Taşınma sürecinde AKOM, Atatürk Havalimanı ve İstanbul Havalimanında olmak üzere üç farklı noktada Kriz Merkezi oluşturulmuştur. Kriz Merkezlerinde, taşınmaya konu edilen tüm unsurların temsilcileri 45 saat boyunca hazır bulunacaktır.

Ben bu vesileyle sözlerime son verirken bu taşımanın İstanbul için, ülkemiz için hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.

Tekrar bu büyük taşınma sürecinde İstanbullu hemşerilerimizin trafiğe kapalı yolların hangileri olduğunu takip etmesi, trafik işaret ve işaretçilere uymaları son derece önemlidir. Bu Zafer Anıtı’nın tam kapasite ile hizmete sunulması için gerçekleştireceğiniz taşınma sürecinde aziz milletimizin sabır göstermesini ve destek olmasını yürekten istiyoruz.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber