Baker’den şok eden açıklama

Avustralya Sidney’de düzenlenen Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) toplantısında, kurumun yönetim kurulu başkanlığına getirilen Katar Havayolları CEO’su Akbar Al Baker ilginç bir açıklamaya imza attı.

Cinsiyetçi açıklamalarıyla tanınan Baker, bu kez de ”Elbette bu işin başında bir erkek olmalı, çünkü pek çok meydan okumaları olan bir pozisyon” dedi.

Dünyanın en önde gelen 278 havayolunu bir araya getiren Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), Yönetim Kurulu Başkanlığına Katar Havayolları CEO’su Akbar Al Baker’i seçti.

Sidney’de düzenlenen IATA toplantısı vesilesiyle medya mensuplarının karşısına çıkan Ekber Bekir, Ortadoğu’daki havayollarında kadın çalışan ve yönetici eksiliğiyle nasıl mücadele edeceğine dair sorularla karşılaştı.

Sptunik Ajansı’nda yer alan habere göre Bekir, Katar’da durumun böyle olmadığını iddia etmesinin ardından, ”Elbette bu işin başında bir erkek olmalı, çünkü pek çok meydan okumaları olan bir pozisyon” dedi.

Bu sözler karşısında salonda bulunan gazetecilerden homurtular yükseldi.

‘HALEFİM OLARAK BİR KADINI YETİŞTİREBİLİRİM’

Basın toplantısının ardından Bloomberg TV’ye çıkan ve tepkileri yatıştırmaya çalışan Katarlı CEO, Katar Havayolları personelinin üçte birinden fazlasının kadın olduğunu, bunların içinde pilotlar ve başkan yardımcıları da bulunduğunu, kendilerinde cinsiyet ayrımcılığı bulunmadığını anlattı.

Baker, CEO pozisyonunda bir kadını nasıl karşılayacağı sorusunu şöyle yanıtladı:

”CEO pozisyonu için bir kadın aday olmasından zevk duyarım, böylece onu benden sonra CEO olması için yetiştirebilirim.”

IATA YÖNETİM KURULUNDA TEK BİR KADIN ÜYE

IATA Yönetim Kurulu geçen hafta aile fotoğrafı çektirdiğinde 26 havayolu CEO’su içinde sadece bir kadın vardı: Flybe CEO’su Christine Ourmières-Widener.

Ancak Batı Avrupa ve Avustralya’da git gide daha çok şirketin en üst düzey yönetici pozisyonlarına kadınları getirmesiyle bu manzaranın değişmesi için IATA’ya baskılar artıyor.

DAHA ÖNCEDE ELEŞTİRİLMİŞTİ

Katar Havayolları kabin ekibinin çoğunluğunu oluşturan kadın çalışanlarına yönelik cinsiyetçi uygulamalarıyla sık sık eleştiri konusu oluyor.

Örneğin Katar Havayolları, uzun süre kadın çalışanlarına sözleşmede hamilelik şartı getirmesi yüzünden 2015’te Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından ayrımcılık yapmakla suçlanmıştı.

O dönemde Baker’in yanıtı “ILO’nun ne düşündüğü umurumda değil. Ben burada başarılı bir hava yolu şirketi yaratmak için uğraşıyorum” olmuştu.

Ancak tepkiler üzerine Katar Havayolları, ILO kararı doğrultusunda, sözleşmeden hamilelik maddesini kaldırdığını ve hamile olan çalışanlarını yerde görevlendirdiğini açıklamıştı.

HOSTESLERİN YÜZDE 80’İ KADIN

Öncesinde Katar Havayolları’nda hamile kalan kadın hostes sözleşmesini ihlal etmiş kabul edilip işten çıkarılıyordu. Kadın çalışanlar sadece işverenden izin aldıktan sonra hamile kalabiliyordu.

Dünya çapında 30 bini aşkın çalışanı olan Katar Havayolları’nın hostes olarak görev yapan çalışanlarının yüzde 80’i kadın.