Banja Luka hedeften çok uzak

Bosna Hersek’te bulunan ve aynı zamanda Bosna Hersek’teki özerk yönetime sahip Sırp Cumhuriyet’nin fiili başkenti olan Banja Luka Havalimanı’nı 2018 yılına düşüşle başladı.

Bosna Hersek’teki Sırp ve Boşnak halkları arasında kalan şehir oldukça tarihsel bir yapıya sahip olmasına rağmen hava ulaşımında siyasi sorunların olumsuzluğunu yaşıyor.

Yılın ilk iki ayında Banja Luka Havalimanı sadece 1.920 yolcuya hizmet verirken, bu oranında geçtiğimiz seneye oranla yüzde 18,6 oranında düşüş gösterdiği öğrenildi.

Havalimanı yetkilileri önceki dönemlerde 2019 sonuna kadar 100 bin yolcuya hizmet verilmesini planlarken bu hedeften şu anda çok uzak olduğu görülüyor.

Banja Luka’nın şu anda tek ziyaretçisi ise Sırbistan’ın milli taşıyıcısı Air Serbia. Sırp havayolu kış döneminde 2 ya da 3 sefer düzenlediği Banja Luka’da yaz döneminde ise 5 sefer programını koruyor.

Tarihi ve kültürel açıdan derin bir mirasa sahip şirin Bosna Hersek şehri Banja Luka’da yaz döneminde havayolu ulaşımının hareketlenmesi bekleniyor.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber