Belarus Kırım uçuşları için rota değiştirecek

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Ukrayna’nın Ryanair uçağının acil inişi gerekçesiyle Belaruslu havayolu şirketlerine hava sahasını kapatması nedeniyle Kırım’a uçuşları Rusya üzerinden gerçekleştirmek istediklerini belirtti.

Rusya ile iş birliği konulu toplantıda konuşan Lukaşenko, daha önce Ukrayna ile ilişkilerin bozulmaması için Kırım’a olan uçuşların Ukrayna üzerinden gerçekleştirildiğini hatırlatarak şunları söyledi: “Ukrayna bize hava sahasını kapattı. Kırım’daki Mishor’da insanlarımızın her zaman gittiği kendi sanatoryumumuz var. İlişkilerin bozulmaması adına tren, karayolu ya da uçakla yapılan seyahatler Ukrayna üzerinden gerçekleştiriliyordu. Şimdi ise hava sahasını kapattılar. Putin’e söyledim: Kırım’a nasıl ulaşacağımız konusunu bir düşün, Polonya üzerinden gidecek değiliz, oraya da izin vermiyorlar.”

Rusya ve Belarus’un ilgili departmanlarına Kırım’a uçuşların başlatılması konusunun çözülmesi talimatının verildiğini belirten Belarus lideri, “Bu konuda sorun çıkacağını sanmıyorum. Ukrayna tarafından hava sahası kapatılmış durumda. Ancak, Kırım’a her zaman ulaşabileceğimiz hava sahası açık devletler var” ifadelerini kullandı.