Bilal Ekşi’den MAX açıklaması

Türk Hava Yolları’nın bugün filosuna yeni katılan ilk B787-9 Dreamlinr tipi uçakta THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, B737 MAX’ler için açıklamada bulundu.

Ekşi gazetecilerine MAX uçakları için yaptığı açıklamada, şuanda 12 adet 737 MAX uçağının Türkiye’de yerde beklediğini ve 12 uçağında ABD’de beklediğini ifade ederken bu uçaklar için Federal Havacılık Kurulu (FAA) ve üretici Boeing’in üzerinde çalıştığı yeni yazılım ve sertifikasyon sürecinin beklendiğini belirtti.

Uçakların sertifikasyon süreçlerinin tamamlanmasının son verilen bilgilere göre Ağustos ayının sonlarında sonuçlanacağı belirten THY Genel Müdürü Ekşi, ABD’deki sertifikasyon sürecinin tamamlanmasının ardından Sivil Havacılık Genel Müdürülüğü’nün onayı sonrasında uçakların tekrardan operasyonlara başlayabileceğini açıkladı.

MAX uçaklarının güvenli olduğun ifade eden Ekşi, “üretimde bir hata yapılmış olabilir ancak bu sistemsel hata nedeniyle çok uzun süredir sertifikasyon süreci için detaylı bir çalışma yürütülüyor, gerekli işlemlerin tamamlanmasının ardından B737 MAX uçakları için hiçbir güvenlik endişesi kalmayacaktır” dedi.

THY’nin uzun yıllardır iş birliği içinde olduğu üretici Boeing’le tazminat konusunda da temaslarının sürdürüldüğü ifade eden Ekşi, bu görüşmelerin karşılıklı anlayış şeklinde sonuçlandırılacağını belirtti.

MAX uçaklarının yerde olmasından dolayı Temmuz ayından itibaren bazı seferleri iptal etmek zorunda kaldıklarını belirten Bilal Ekşi, “B737 MAX uçakları yerde beklediğinden dolayı bizde yeni bir planlama yaptık. Daha önce 340 uçağa göre uçuş programı oluşturmuştuk ancak MAX uçaklarının yerde beklemesinden dolayı Temmuz ayından itibaren bazı uçuşları iptal etmek zorunda kaldık. Bu nedenle yolcularımızın elimizde olmayan bu iptaller nedeniyle anlayışına sığınıyoruz” açıklamasında bulundu.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber