Bioyakıt kullanımı artıyor

Karbon emisyonunu azaltmak için biyoyakıtla denemeler yapan Qantas, ABD-Avustralya arasındaki dünyanın ilk biyoyakıtlı uçuşunu gerçekleştirdi.

Havacılık endüstrisi, uçuşların karbon ayak izini azaltmak için daha temiz yanan yakıtlarla denemeler yapıyor.

Biyoyakıtlara tamamen geçiş yapmaktan oldukça uzak durumdayız ancak gelecek yıllarda gerçekleşme olasılığı sürüyor.

Donanım Haber’de yer alan bilgilere göre, bunun bir örneği Amerika Birleşik Devletleri ile Avustralya arasındaki dünyanın ilk biyoyakıtlı uçuşu ile gerçekleştirildi.

Qantas ait bir Boeing 787 Dreamliner, 24.000 kilogram hardal tohumu bazlı harmanlanmış yakıtla Los Angeles’tan Melbourne’a uzun mesafeli uçuş yaptı.

Qantas sefer sayılı uçuşta Brassica carinata hardal tohumundan elde edilen biyoyakıt kullanıldı.

Ekstraksiyon sürecinin ise Kanada merkezli bir tarımsal teknoloji şirketi olan Agrisoma Bioscienses tarafından geliştirildi.

 

Find out how the world’s first dedicated biofuel flight between the US and Australia takes to the skies.

Qantas (@qantas)’in paylaştığı bir gönderi ()

Qantas, biyoyakıt denemelerine devam edecek

Hardal tohumundan üretilen yakıt, yaşam döngüsü boyunca geleneksel jet yakıtına kıyasla karbon emisyonlarında yüzde 80’in üzerinde bir azalma sunuyor.

Pazartesi günü gerçekleştirilen Dreamliner uçuşunda kullanılan harman, tankın yüzde 10’u hardal tohumundan üretilen biyoyakıtla doldurulduğu için rota boyunca emisyonda yüzde 7 düşüş sağlamış oldu.

Qantas Havayolları, 2020 yılına kadar düzenli olarak biyoyakıtla uçuşlar yapmayı planlıyor.

Daha önce Hainan bioyakıtla uçmuştu

Hainan Havayolları’na ait Boeing 787 Dreamliner tipi uçak Çin’den havalanarak 11 bin kilometrelik uçuşunu tamamlamış ve Şikago’ya inmişti.

Uçuş sonrasında havayolu, biyoyakıt kullanımının karbon emisyonlarını azalttığı gibi uçuş güvenliği ve verimini artırdığını belirtmişti.