Boeing ve Dell’den önemli anlaşma

ABD’li üretici Boeing ve Teksas merkezli teknoloji devi Dell arasında teknoloji alanında önemli bir anlaşma sağlandığı açıklandı.

Seattle Times’ın haberine göre, Boeing’in Nisan ayından itibaren 600 civarında teknoloji iş alanını Dell’e devredeceği açıklandı.

Boeing’in bilişim müdürü ve BT ve veri analitiğinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Susan Doniz tarafından personele gönderilen mesajda bu anlaşma kapsamında Dell’in üstleneceği işlerin teknoloji bölümündeki işlerin %10’una denk geldiği açıklandı.

Doniz mesajında, çoğunlukla sendikasız olan ve durumdan etkilenen çalışanların ya Boeing içinde farklı bir iş bulması veya Dell için iş başvurusu yapması ya da işten çıkarılması gerektiğini belirtti.

Boeing yöneticisi bu kararın pandeminin etkisinde alınmadığını vurgularken, Dell kararının daha önceden alınmış olduğunu ifade etti.

ABD’li üreticinin teknoloji alanında attığı bu adım nedeniyle en çok Puget Sound bölgesindeki St. Louis ve Charleston, Güney Carolina’daki Boeing teknoloji çalışanlarının etkileneceği öğrenildi.

Dell tarafından üstlenilecek Boeing işlerinin arasında, sunucu barındırma, veri merkezi hizmetleri ve bulut bilgi işlem listeleri, veritabanları ve depolama, yazılım güncellemeleri ve konfigürasyonu, kötü amaçlı yazılımlara ve hack saldırılarına karşı BT sistemi güvenliği; ve son kullanıcı desteği yer aldığı öğrenildi.

Doniz bu kararın, “verimliliğimizi ve hızımızı artırmaya, operasyonları basitleştirmeye ve dijital dönüşümümüzü ilerletmeye yardımcı olacağını” söyledi.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber