Boeing ve FAA ifade verecek

Boeing 737 MAX tipi yolcu uçaklarının güvenliği ile ilgili Amerika Birleşik Devletleri Senatosu şirket yetkililerini ifade vermeye çağırdı.

Euronews’in derlediği habere göre, tarihi henüz belirlenmeyen görüşmede senatonun havacılık konularıyla ilgilenen alt komitesi, Boeing yetkililerine ürettikleri uçağın kazaya ne derecede neden olduğuna dair sorular sorması bekleniyor.

Komite, ayrıca Amerikan Federal Sivil Havacılık Kurumu’nun (FAA) da ifadesine başvuracak.

FAA, 2017 Mart ayında 737 MAX tipi uçakları güvenli olduklarına dair sertifikalandırmış, kazaların ardından da söz konusu uçakların uçuşunu durdurmamıştı.

Boeing’e tazminat davası

Endonezya’da düşen Lion Air seferinde bulunan kurbanlardan birinin ailesi, Boeing’in merkezinin bulunduğu Chicago kentinde şirkete tazminat davası açtı.

Kazadan firmayı sorumlu tutan aile, Etiyopya’da düşen uçağın da argümanlarını güçlendirdiğini savundu. Boieng yetkilileri konu ile ilgili açıklama yapmadı.

Geçtiğimiz yıl 29 Ekim’de Lion Air’e ait bir uçak, beş ay sonra 10 Mart’ta ise Etiyopya Hava Yolları’na ait bir uçak kalkıştan hemen sonra düşmüş, iki kazada 346 kişi hayatını kaybetmişti.

Her iki seferin de Boeing 737 MAX 8 tipi uçakla yapılıyor olmasının yanı sıra kazalardaki benzerlikler, uçağın güvenliğiyle ilgili sorunları gündeme getirmişti.

Çin ve ardından Türkiye de dahil birçok ülke söz konusu modelin uçuşunu yasaklamış, iddiaları kabul etmeyen Boeing ise uçak için bir yazılım güncellemesi üzerine çalıştıklarını açıklamıştı.

Etiyopya kazasının nedeniyle ilgili karakutu incelemeleri Fransa’nın başkenti Paris’te devam ediyor.