Boeing’den 20 yıllık öngörü

Boeing ticari uçak ve satış sonrası hizmetler pazarının 15 trilyon dolar olarak gerçekleşeceğini öngörüyor.

20 yıllık öngörü, 6.3 trilyon dolar değerindeki 42,700+ yeni uçak için giderek artan bir talebin oluşacağını gösteriyor.

Satış Sonrası Hizmetler pazarının yıllık yüzde 4,2 büyümeyle 8.8 trilyon dolarlık bir değere ulaşarak dünya uçak filosunu geride bırakacağı öngörülüyor.

Boeing ticari uçak pazarı için uzun vadeli tahminlerini yükseltti.

Artan yolcu trafiği ve emekliye ayrılması beklenen uçaklar önümüzdeki 20 yıl içinde (6.3 trilyon dolar değerinde) 42,730 yeni jete ihtiyaç doğuracak.

Uçak sayısındaki artış satış sonrası hizmetlere olan talebi de artırarak toplam Pazar büyüklüğünün 15 trilyon Dolara ulaşmasını sağlayacak.

Şirketin, dinamik Ticari Uçak ve Satış Sonrası Hizmetler pazarının ayrıntılı analizini de kapsayacak şekilde Ticari Pazar Görünümü (CMO) olarak yeniden adlandırdığı yıllık tahmin bugün Farnborough Uluslararası Havacılık Fuarında açıklandı.

Küresel uçak taşımacılığı tahminleri için endüstriyel bir ölçüt olarak kabul edilen 2018 CMO, önümüzdeki 20 yıl için öngörülen toplam uçak sayısının önceki tahminden yüzde 4,1 daha fazla olacağını ortaya koyuyor.

Filo verilerine göre, bugün 25 yaşın üzerinde 900’den fazla uçak var.

2020 ortalarına kadar yılda 500’ün üzerinde uçak (bugünkü oranın iki katı) emeklilik dalgasını körükleyerek 25 yaşına ulaşacak.

Boeing Ticari Uçaklar Pazarlama Başkan Yardımcısı Randy Tinseth öngörülerine göre oluşacak yeni uçak talebinin yüzde 44’üyle varolan uçakların yenileneceği, kalanların da gelecekteki büyümeyi destekleyeceğini söyledi.

2037’ye kadar iki katı büyüme

Elde tutulacak uçaklar da dahil olmak üzere, küresel filonun 2037’ye kadar iki katı büyüyerek 48,540’a ulaşacağı tahmin ediliyor.

Dar gövde pazarı, son yılda yüzde 6.1 artış gösteren 31,360 yeni uçak talebiyle öngörülen süre içinde en fazla büyüyen pazar olacak.

Bu 3.5 trilyon dolarlık pazarı, büyük oranda düşük fiyatla hizmet sunan havayollarının sürekli büyümesi, gelişmekte olan pazarlardaki güçlü talep ve Çin ve Güneydoğu Asya gibi pazarların artan yenileme talepleri yönlendiriyor.

Önümüzdeki 20 yıl içinde geniş gövdeli uçak pazarı yaklaşık 2.5 trilyon lira değerinde 8,070 yeni uçağa ihtiyaç duyacak.

Geniş gövdeli uçak talebine, kısmen önümüzdeki on yılın başlarında başlayacak büyük yenileme dalgası kısmen de küresel filolarını genişletmek için 787 Dreamliner ve 777X gibi gelişmiş jetler satın alan havayolları öncülük edecek.

Ek olarak, Boeing önümüzdeki 20 yıl içinde geçen yılın tahminine oranla yüzde 60 daha fazla toplam 980 yeni üretim geniş gövdeli kargo uçağına ihtiyaç duyulacağını öngörüyor.

Ayrıca, operatörlerin 1,670 dönüştürülmüş kargo uçağı satın alacağı tahmin ediliyor.