Boeing’den A321XLR için yangın uyarısı

ABD’li üretici Boeing’den Airbus’ın iddialı dar gövde uzun menzilli uçağı A321LXR için flaş bir rapor yayınlandı.

Boeing’in AB Havacılık Güvenliği Ajansı’na yaptığı bir sunumda A321LXR uçağının menzilinin artırılması için isteğe bağlı olarak kargo bölümüne ekstra yakıt tankları eklemesinin olası pistten çıkma durumlarında yangın tehlikesini meydana getirebileceği belirtildi.

Airbus dar gövde de uzun menzil projesi kapsamından A321XLR modelini tanıtmış ve kıtalararası uçuşlarda dar gövde uçak seçeneği dünya genelinde bir çok havayolunun dikkatini çekmişti.

Avrupalı üretici yeni uçağında menzilini artırmak ve daha uzun rotalara olan talebi karşılamak için kargo bölümüne ekstra yakıt tankı ekledi.

Boeing, Airbus’ın kargo bölümüne eklediği ekstra yakıt tankının olası pistten çıkma ve iniş takımı arızası durumlarında yangın tehlikesine neden olacağını rapor ederken, bu rapor EASA’nın da dikkatini çekti.

EASA’nın konuya ilişkin yorumunda yeterinde korunmayan gövdeye entegre edilmiş bir yakıt deposunun olası acil durumlarda yolcuların uçağı güvenli bir şekilde tahliye etmeleri için yeterli zaman sağlayamayabileceği belirtildi.

Airbus’tan konuya ilişkin yapılan ilk yorumda bu tür önerilerin hava taşıtlarını geliştirme programının bir parçası olduğu belirtilirken, A321XLR uçağının tip sertifikası için uçuşa elverişlilik konusunda havacılık otoriteleri ile sıkı şekilde iş birliğinin devam ettiği vurgulandı.

AirTürkHaber