Boeing’den NASA’ya Ay teklifi

ABD’li havacılık ve uzay devi Boeing, Artemis projesi kapsamında NASA’nın insanlı Ay misyonu için önemli bir teklifte bulundu.

Webtekno’nun derlediği habere göre şirket, sunduğu teklifle birlikte bu görevin daha düşük riskle ve daha güvenli bir şekilde tamamlanacağını söyledi.

Plan, NASA’nın planladığı Lunar Gateway ile astronotları Ay’ın yüzeyine göndermek. Lunar Gateway ise Ay’ın yörüngesinde kurulacak bir uzay istasyonu.

Ancak bu proje kabul edilirse Gateway’in inşası için NASA’yı beklemeye gerek kalmayacak.

Boeing, yaptığı yazılı açıklamada “Ek uzay aracına olan ihtiyacı elimine etmek için direkt olarak NASA’nın Orion’uyla ya da Gateway ile doka girebilecek” ifadelerini kullandı.

Boeing, süreç için “Ay’a için küçük adımlar” ifadesini kullandı. Askeri üstlenicinin kıdemli başkan yardımcısı Jim Chilton’a göre, “Ay yüzeyine en direkt ve en güvenli yolu sunarken görevin karmaşıklığını da en aza indirecek.”

Kalkış için Boeing’in önerdiği Ay’a iniş aracı, NASA’nın aksaklıklar ve bütçe aşımlarıyla uğraşan Space Launch System (SLS) roketine yüklenecek.

Şirket, herhangi bir gecikme aksilik konusunda ise endişeli değil.

Boeing yaptığı yazılı açıklamada “Space Launch System’in, kendini kanıtlamış uçuş bileşenleri üzerine kurulan eşsiz bir kalkış yeteneği var. Bu yaklaşım; gelişim süresini kısaltacak, riskleri düşürecek, NASA’nın 2024’te Ay’ın yüzeyine güvenli bir şekilde iniş yapmasını sağlayacak” ifadelerine yer verildi.