Boeing’e 100 uçaklık sipariş

Farnborough Airshow’un üçüncü gününde Boeing ve Vietnamlı havayolu Vietjet arasında 100 uçaklık mutabakat anlaşması imzalandı.

Liste fiyatı 12,7 milyar dolar olan anlaşmanın 80 adet Boeing 737 MAX 10 ve 20 adet 737 MAX 8 modellerini kapsadığı açıklandı.

Anlaşma tamamlandığından Vietnamlı havayolu en büyük Boeing 737 MAX 10 kullanıcısı olacak.

Vietjet’in bu uçakları iç hatlarda ve aynı zamanda Asya’daki popüler destinasyonlarda kullanmayı hedefliyor.

VietJet Başkanı ve CEO’su  Nguyen Thị Phang Thao atılan imzalar sonrasında yaptığı açıklamada, “Boeing’in en yeni 737 MAX 10’unu hızla büyüyen filomuza katacak olmaktan dolayı büyük heyecan duyuyoruz. Bu yeni uçaklar, büyüme stratejimize mükemmel bir şekilde uyacak ve VietJet’in rota ağını genişletme ve müşterilerimiz için daha fazla uluslararası destinasyon sunma ve genişleme olanağı sunacak” diye konuştu.

Anlaşma kapsamında Boeing’in VietJet havayoluna Vietnam’da teknik, mühendislik, pilot ve teknisyen eğitimleri gibi konularda da deste vererek ortalık kuracak.

Boeing Ticari Uçaklarının başkanı ve CEO’su Kevin McAllister, en yeni B737 MAX 10 müşterileri olan VietJet’le varolan güçlü ortalıklarını daha da derinleştirdikleri için büyük mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber