Boryspil’de değişim adımları

Kiev’deki uluslararası Boryspil Havalimanı’nda köklü değişim yapılacak.

Ukrtürk’ün derlediği Finance.ua’nın haberine göre, The Center for Transport Strategies’de bir makale kaleme alan Boryspil Havalimanı Müdürü Georgiy Zubko,  havalimanındaki B ve F terminallerinin kaldırılacağını yazdı.

D terminalinin de kademeli olarak genişleteceğini kaydeden Zubko, “Ukrayna’da, Boryspil Havalimanı’nda önümüzdeki yıllar için öngörülen gelişim planlarına benzeyen, gibi büyük alt yapı projeleri henüz yok. Eski terminaller B ve F kaldırılacak, yıpranmış yapıları ve doğru planlanmamış bu terminalleri yenilemek mümkün değil.Bunun yerine beş yeni terminal, büyük operasyon merkezi, otel, park yeri inşa edilecek” diye konuştu.

Söz konusu 5 yeni terminalin yaklaşık 10 milyar (grivna) UAH’dan az bir rakama malolacağını ifade eden Zubko, “öncelikli olarak D terminalinden B terminaline doğru bir galeri inşa edilecek. Bagajların işlemden geçirilmesi ve sınıflandırılması için geniş bir alan oluşacak. Terminal D’nin önündeki peron genişletilecek ve yıllık maksimum yolcu kapasitesi 15 milyona çıkacak” dedi.