Brandenburg için yeni tarih

Yapımına 2006’da başlanan ve açılışı sürekli ertelenen Berlin Brandenburg Havalimanı için bu kez tarih verildi.

Havaalanı Şefi Engelbert Lütke Daldrup, “Gelecek yıl ekim ayında havalimanını açıyoruz. Tam tarihi ise önümüzdeki ay denetleme kurulu toplantısında duyuracağız” dedi.

İlk açılışı 2012’de planlanan havalimanı, 2020’de açılması durumunda 8 yıl sonra hizmete girmiş olacak.

FAZ gazetesine konuşan Lütke Daldrup, son yapılan testlerden sonra havaalanının yangına karşı da güvenli olduğunu söyledi.

260 ayrı yangın senaryosu düşünüldüğünü ifade eden Daldrup, “Hepsinden de başarılı olundu. Havalimanı yangına karşı korunaklı” dedi.

Berlin’de gelecek yıl sonbahar tatili 2 Ekim’de başlayacak ve okullar iki hafta tatil olacak. Öğrenciler 19 Ekim’de yeniden okula başlayacak.

Havalimanının açılışı için bu tarihlere de dikkat edilecek. Çünkü yaşanacak olası bir sorunun yolcu yoğunluğunun olmadığı bir döneme denk gelmesi isteniyor.

Berlin Brandenburg Havalimanı hizmete girdiğinde, yıkılan Doğu Almanya döneminde yapılan Schönefeld Havaalanı kullanılmaya devam edilecek.

Burası, Berlin Brandenburg Havalimanı’nın üçüncü terminal binası olarak yolcuların kullanımına sunulacak.

‘12 AY DAHA TEGEL’İN TADINA VARIN’

Tegel Havalimanı’yla ilgili de konuşan Lütke Daldrup, şunları söyledi: “Berlin Brandenburg Havalimanı’nın açılmasından sonra Tegel kullanım dışı kalacak. Kim ki güzel fakat dar olan Tegel Havalimanı’nı kullanmak istiyorsa, önümüzdeki 12 ay boyunca bunun tadına varsın. Tegel’in açık kalması hem hukuki hem de fiilen mümkün değil. Bugün Tegel’de görev yapan tüm personele yeni havalimanında ihtiyacım olacak. Yeni havalimanında 300 itfaiye çalışanına ihtiyaç duyulacak. Ekim ayının sonunda taşınma tamamen gerçekleştikten sonra burada resmi olarak uçuşlar yapılamayacak. Taşınma süresi 10 gün sürecek.”

‘20 BİN KİŞİ ZORLA ÇALIŞTIRILDI’

Berlin Brandenburg Havallimanı için toplam 6 milyar Euro harcandığını belirten Daldrup, bunun 800 milyon Eurosu’nun gürültüyü önlemek için kullandığını belirtti.

Daldrup, BER’in tamamlanmasının yıllar aldığı, buna karşın Çin’in dünyanın en büyük havalimanını dört yılda tamamlamak üzere olduğu yönündeki soruya ise şu yanıtı verdi: “Çin’le karşılaştırılması doğru değil. Orada 20 bin kişi zorla çıkarıldı. Çin’de demokratik sistem yok.”

WOWEREIT DA İSTİFA ETMİŞTİ

Berlin’de 15 yıllık planlama sürecinin ardından inşaatına 2006’da başlanan Berlin Brandenburg Havalimanı’nın açılışının sürekli ertelenmesi, Almanya için ulusal travmaya dönüşmüştü.

İki Almanya’nın birleşmesinden sonra uluslararası havacılık sektöründe söz sahibi olmak için planlanan havalimanının 2012’de açılması planlanmıştı.

Ortaya çıkan bir dizi hatalar ve eksiklikler nedeniyle havalimanının açılışı sürekli ertelendi. Proje değiştirildi.

Havalimanı yönetimi de eksiklikler ortaya çıktıkça ya istifa etti ya da görevden alındı. Berlin Eyaleti eski Başbakanı Klaus Wowereit da havalimanının gecikmesi üzerine görevini bırakmak zorunda kalmıştı. (Hürriyet)