Çin 6 adet Mi-171A2 alacak

Zhuhai Airshow’da yeni helikopterleriyle boy gösteren Russian Helicopters, Çin’e Mi-171A2 helikopter teslimatına hazır olduğunu duyurdu.

Rus devlet savunma şirketi Rostec bünyesinde yer alan Russian Helicopters açıklamasında, Çin Genel Havacılık Servisi’nin Ulan-Ude Havacılık Tesisi’nde (U-UAZ) üretilen Mi-171A2 helikopterini satın alma niyetini bir kez daha teyit ettiği belirtildi.

Bu kapsamda Rus şirket 6 adet helikopter üretmeyi ve bunları 2022 yılına kadar Çin’e teslim etmeyi planlıyor.

Çinli müşteriler arasında bu helikopter modelinin talebine bağlı olarak Rus şirket, şu anda Çin’de bir Mi-171A2 sertifikasının onaylanması üzerinde çalışmalarına devam ediyor.

Rus Helicopters Holding Şirketi CEO’su Andrey Boginsky konuya ilişkin açıklamasında, Mi-171A2 helikopteri için yabancı müşterilere seri üretime başlamaya hazır oldukları ve bu alıcılar arasında Çin’in de olacağını ifade etti.

Boginsky, Mi-171A2 helikopterlerinin Mi-8/17 model helikopterlerin evriminde dev bir adımı temsil ettiğini, güvenlik, konfor ve performans anlamında da çok gelişmiş özelliklere sahip olduğunu bu nedenle de Çin’e yapılacak teslimatın kendilerine dev bir pazara açılma şansı vereceğini vurguladı.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber