Çin Ay’ın karanlık tarafından yolculuğa başladı

Çin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (CNSA) Ay’ın karanlık tarafından örnekler taşıyan bir Çin sondasının başarıyla havalandığını ve Dünya yolculuğuna başladığını duyurdu.

Çin devlet haber ajansı Cinhua, uzay aracının Ay yüzeyinden kalkışını “insanoğlunun Ay keşif tarihinde benzeri görülmemiş bir başarı” olarak nitelerken, mekiğin Ay’ın karanlık tarafından havalanmayı başaran ilk araç olduğu vurgulandı.

Chang’e-6 adlı modülün Dünya’ya getireceği örneklerin analizinin bilim insanlarının “Ay’ın oluşumu ve evrimsel tarihi üzerine araştırmalarını derinleştirmelerine” olanak sağlayacağı belirtildi.

Ay’daki güneş sisteminde çarpmadan kaynaklı kraterlerin en büyüğü olan Güney Kutbu-Aitken Havzası’nda yüzeyin altı ve üstünden numune toplayan sonda, aynı zamanda ilk defa Ay’ın uzak tarafına Çin bayrağını dikmeyi de başardı.

Ay’ın Dünya tarafından görünmeyen yüzünde (uzak tarafında) gerçekleştirilen araştırma Dünya’nın uydusunun bu tarafının daha eski lav akıntıları ile kaplı olmasından dolayı nasıl oluştuğuna dair daha fazla bilgi sağlayacağı umuluyor.

Son 10 yılda uzay misyonlarına Çin’den “dev” yatırım

Çin’in “uzay rüyası”na yönelik planlar Devlet Başkanı Şi Cinping döneminde hız kazandı.

Pekin, uzay güçleri ABD ve Rusya ile arasındaki farkı kapatmak amacıyla son on yılda uzay programına büyük kaynaklar aktardı.

Tiangong (Cennet Sarayı) adlı bir uzay istasyonu inşa etmek de dahil olmak üzere birçok önemli başarıya imza atıldı.

Pekin, Mars ve Ay’a robot gezginler indirdi ve yörüngeye insan yerleştiren üçüncü ülke olmayı başardı.

Etiketler: ,