Çin bombardıman uçağında boyut değiştirdi

Çin Halk Cumhuriyeti’nin son yıllarda hız verdiği savunma sanayii projeleri, hipersonik silahlarla yeni bir boyuta taşınıyor.

Star’ın derlediği habere göre Çin’in, düşman topraklarında stratejik hedefleri vurmak için geliştirdiği bombardıman uçağı H-6K’nın, hipersonik mühimmat taşıyacağı iddia edildi.

Çin Devlet Telvizyonu’nda (CCTV) uzmanlar, bombardıman uçağının 3.000 kilometre uzaklıktaki düşman askeri merkezlerini tahrip edebilecek hipersonik silahlarla silahlanabileceğini belirtti.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin son yıllarda hız verdiği savunma sanayii projeleri, hipersonik silahlarla yeni bir boyuta taşınıyor.

Uzmanlar H-6K’nın Çin’in 5. nesil savaş uçağı J-20 ile birlikte, hipersonik silah kullanarak savaş başlamadan düşman hedeflerini yerle bir edebileceğini söyledi.

Salı günü (bugün) CCTV’ye konuşan H-6K pilotu Li Ping, ‘Bir savaşta, asıl amacımız düşmanımızın derinde kalan ve hayati gördüğü noktaları devre dışı bırakmaktır. Bu özellikle üstünlük için ön plana çıkan şeydir.’ dedi.

Konuya ilişkin Global Times’ın sorularını yanıtlayan Aerospace Knowledge dergisinin genel yayın yönetmeni Wang Ya, ‘H-6K gizli bir savaş uçağı ya da düşman topraklarına derinlemesine girme konusunda olağanüstü bir hıza sahip değil. Ancak havadan fırlatılan seyir füzeleri de dahil, çok uzaktaki hedeflere saldırmasına olanak sağlayan çok gelişmiş silahlarla donatıldı.’ İfadelerini kullandı.

Wang Ya, H-6K’nın güvenli bir bölgede kalarak, 2 bin kilometre uzaklıktaki hedeflere ulaşabilecek füzelerini fırlatabileceğini söyledi.

Ayrıca, füzelerin gizlilik yeteneği sayesinde yakalanmadan hedefine ulaşabileceğini de belirtti. Son yıllarda Çin’in geliştirdiği hipersonik silahlar, ses hızının 5 katına erişebiliyor.

Uzmanlar her bir uçağın 6 füze taşıdığını, 10 uçaklık bir filonun 60 füzeyle düşmanın askeri üslerine saldırabileceğini söylüyor. Xian üretimi H-6K bombardıman uçakları, Çin hava gücünün ana vurucu unsurunu oluşturuyor.

Rus Tu-16 (NATO Kodu: Badger) uçakları taklit edilerek geliştirilen H-6K uçakları, nükleer silah taşıma kabiliyetine sahip.

Öncüllerine göre daha güçlü Saturn D-30KP-2 motorları ile tahrik edilen H-6K uçakları, 9.000 kilogram faydalı yüke taşıyabiliyor ve 2016 yılında 10 saat havada kalarak bombardıman uçakları alanında yeni bir dönem açtı.