Çin en yenisini tanıttı

Çin’in CH-7 adındaki son nesil insansız savaş hava aracı Zhuhai Airshow’da en çok dikkat çeken teknolojilerin başında geldi.

Çin Havacılık ve Uzay Bilimleri Enstitüsü (CASC) tarafından geliştirilen CH-7, 10 metre uzunluğunda ve 22 metrelik bir kanat açıklığına sahip.

Drone 10-13 kilometrelik bir irtifada 15 saat boyunca havada kalabiliyor.

Ayrıcı CH-7’nin yüksek değere sahip hedefleri vuracak silahlara sahip olduğu belirtildi.

Euronews’te yer alan habere göre CH-7’nin baş tasarımcısı Shi Wen, “Savaş uçağını anımsatan dronun radara yakalanmadan keşif, nöbet tespiti, hava savunma operasyonu ve operasyon desteği yaptığını” söyledi.

Shi, “Gelecek yıl İHA’nın testlerinin biteceğini ve 2022 yılına kadar seri üretime geçmeyi planladıklarını söyledi. Uçağın muhtemelen yurt dışında satılacağını ancak potansiyel müşteriler hakkında bilgi sahibi olmadığını” söyledi.

Çin silah satışında ABD’ye rakip olmak istiyor

Çin, hem silah hem de uzay-havacılık teknolojilerinde dünyanın süper gücü olma amacını 21’inci yüzyılda gerçeğe dönüştürmek istiyor.

Silah satışında ABD kadar katı kuralları olmayan Çin, Orta Doğu pazarında daha cazip fiyatlara yüksek teknolojili silah satmayı hedefliyor.

Öte yandan, Çin’in en büyük havacılık fuarında sergilediği yeni savaş uçakları, ABD ile ticaret savaşlarının kontrolden çıkarak sıcak savaşa dönüşme ihtimaline karşı bir önlem olarak yorumlandı.