Çin ordusunda Tayvan alarmı

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin olası Tayvan ziyareti Çin ordusunu tam anlamıyla alarma geçirdi.

Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret edeceği iddialarına Çin’den çok sert açıklamalar gelirken, Çin ordusu bölgede alarma geçmiş durumda.

Çin ordusu olası ziyaretin Çin’in egemenlik haklarının ihlali olarak görüleceği ve ABD’nin bedel ödeyeceği açıklamaları bölgedeki tansiyonu artırırken, bu sabah Malezya’ya varan Pelosi’nin Kuala Lumpur’da başbakan ve meclis başkanıyla temaslarının ardından geçmesinin beklendiği Tayvan alarmda.

Tayvan basını, başkent Taipei’nin Taiyuan Uluslararası Havalimanı’na üç bomba konulduğuna dair ihbar geldiğini duyurdu.

Taiyuan’dan başka bir havaalanına inmesi gündemde olan Pelosi’nin olası ziyareti öncesi Tayvan ordusunun savaşa hazırlıklı olma durumunu artırdığı belirtildi.

Dün 95. kuruluş yıldönümünü kutlayan Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun ‘uçak gemisi öldüren’ lakaplı DF-17 füzesini ilk kez ateşlediği askeri tatbikatların görüntülerini yayımlayan ve Tayvan Boğazı’nın karşısında yer alan Fujian eyaletinin sahillerine birliklerin konuşlandırıldığını gösteren Çin medyası, bölgedeki tüm uçuşların iptal edildiğini duyurdu.

Çin ordusu bugün Güney Çin Denizi’nde de tatbikata başladı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise ‘artan gerilimin sorumlusunun Pekin olacağı’ yanıtını verdi.

Haberlere göre USS Ronald Reagan liderliğindeki bir ABD uçak gemisi saldırı grubu da olası Çin müdahalesine karşı Tayvan yönünde hareket halinde.