Çin uzayda büyük oynuyor

Çin, yaptığı uzay programı kapsamında ülkenin bir sonraki uzay istasyonunu inşa etmeye hazırlanmak istediğini açıkladı.

Ülke Nisan ayında bunun için bir lansman düzenlemeyi planlıyor. Henüz tam olarak netleşmeyen plan için yetkililer ve bilim insanları çalışmalarını sürdürüyor.

Webtekno’nun derlediği Xinhua’ın haberine göre, altı kişiye kadar mürettebat taşımak için tasarlanan Çin’in yeni uzay gemisinin “deneme sürümünü” yakında gerçekleştireceği söylendi. Önceki Çin uzay gemileri, 3 kişi taşıyabiliyordu.

Gelen raporda Nisan ayı olarak belirlenen hedefin Çinli yetkililer tarafından uzay istasyonu yapımı için neredeyse kesinleştirildiği söyleniyor.

Çin, inşaat ve yörünge montajından sonra uzay istasyonunu 2022’ye kadar bitirmeyi planlıyor.

Ayrıca istasyonun, merkezde Tianhe adı verilen bir çekirdek modül ve bunun her iki tarafında bir laboratuvar kapsülü olan bir T şeklinde yapılacağı bildiriliyor.

Çin, istasyonun üç modül boyunca 5 bin 650 metreküp yaşam alanı sunacağını da açıkladı. Bu alan, uzay gemilerinin içinde bulunduğu Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki alanın üçte birinden biraz daha fazla .

Xinhua, Dünya’dan fırlatılan ve suya ihtiyaç duyan önceki Çin uzay istasyonlarının aksine, yeni uzay istasyonundaki suyun, astronotların soluduğu su buharından ve geri dönüştürülüp saflaştırılan idrardan geri kazanılacağını söyledi.

Kaynağa göre bu uzay istasyonu ek oksijen üretebilecek makineleri de taşıyacak.

Çin uzay kompleksi, bir düzineden fazla deneyle astronomi, temel fizik, yaşam bilimi gibi alanlarda bilim deneyleri için çalışmalar yapacağını da açıkladı.

Ayrıca, aynı yörüngede uçan bir kapsül üzerine optik bir teleskop koyarak gözlem yapılması da planlıyor.