Çin’in en yeni havayolu tanıtıldı

Çin’de havacılığı durma noktasına getiren ve tüm dünyayı tehdit eden Koronavirüs gölgesinde yeni kurulan havayolu kamuoyuna tanıtıldı.

Çin Doğu Havayolları (China Eastern Airlines) genellikle Çin üretimi yolcu uçaklarından oluşan filoya sahip olacak yeni bir havayolu şirketini duyurdu.

Çinli uçak üreticisi Comac’ın ARJ21 bölgesel jeti ve C919 dar gövdesi de dahil olmak üzere çoğunlukla Çin yapımı uçakları işletecek olan yeni havayolunu adının OTT (One Two Three) Airlines olduğu açıklandı.

Tamamen Çin Doğu Havayolları’na ait olan OTT Havayolunun merkezi Şangay Hongqiao Havalimanı olacak.

Çin’in yeni havayolunun öncelikle Yangtze Nehri Deltası bölgesine ve kıyı bölgeleri boyunca diğer noktalara hizmet verecek.

China Eastern, yeni taşıyıcının ne zaman faaliyete başlayacağını veya düşük maliyetli veya tam hizmetli bir havayolu olacağı konusunda henüz bilgi vermedi.

SkyTeam taşıyıcısı, Comac’ın hala teste tabi tutulan C919 programının lansman müşterisi konumunda olurken, havayolunun 5 adetlik kesin 15 adetlik opsiyon siparişi var.

China Easter’in ayrıca Air China ve China Southern Airlines ile birlikte sipariş ettiği 35 ARJ21 siparişi de bulunuyor.

Havayolunun Şangay’da yapılan lansmanında ise koronavirüs tehdidi nedeniyle önlem olarak tüm yöneticiler sahneye maskelerle çıktı.

AirTürkHaber