Crew Dragon için tarihi gün

SpaceX, astronotları ABD topraklarından uzaya göndermek için özel olarak tasarlanan Crew Dragon kapsülünü ilk kez başarıyla, gerçek zamanlı olarak test etti.

Uzay çalışmaları konusunda tüm insanlığın ufkunu genişleten SpaceX, uzun yıllardır üzerinde çalıştığı Crew Dragon kapsülünü, bugün TSİ 10:49’da uzaya gönderdi.

Tarihin ilk yeniden kullanılabilir roketi Falcon 9, Crew Dragon kapsülü Dünya yerçekiminden kurtardıktan sonra ayrıldı, her zamanki gibi yeryüzüne başarılı bir şekilde dönüş yaptı.

ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Kennedy Uzay Merkezi’nde gerçekleştirilen kalkış, YouTube üzerinden tüm dünyaya canlı olarak aktarıldı.

NASA’nın tarihi Apollo görevleri için kullandığı 39A rampasından kalkış yapan Falcon 9, dakikalar içerisinde uzaya ulaştı ve yükünü yörüngeye bıraktı.

Kapsül, içerisindeki Starman test mankenleriyle birlikte Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenecek.

Uluslararası Uzay İstasyonu ve gelecekte inşa edilmesi planlanan diğer istasyonlara sürekli olarak yük taşınması gerekiyor.

Bilimsel ekipmanlar, orada bulunan astronotlar için erzak, yakıt ve benzeri yükler, 2012’den bu yana SpaceX’in Falcon 9 roketleriyle gönderiliyordu.

Geçtiğimiz yıl Falcon 9’u yeniden kullanılabilir bir roket haline getiren SpaceX, özel bir şirket olarak uzay kargoculuğunda yerini perçinlemiş, işleri ucuzlatmıştı.

Şimdi ise sırada yük olarak insan taşıma görevi var. 2011 yılından bu yana astronotları istasyona göndermek için yeni bir yöntem arayan NASA, sonunda umduğunu SpaceX’in Crew Dragon kapsülünde buldu.

Yapılan deneme başarılı deneme sonrasında NASA Başkanı Jim Bridenstine’de twitter paylaşımında, bu tarihi gelişmeyi duyururken, ABD topraklarından ABD roketleriyle astronotları uzaya taşımak için önemli bir adım atıldığını duyurdu.

Bridenstine paylaşımında, bu önemli adımı “Ulusal tarihimizde bir dönüm noktası” olarak duyurdu.