Cumhurbaşkanı Erdoğan Teknofest’te

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan beşinci gününde İstanbul Havacılık Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’i ziyaret etti.

Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilen TEKNOFEST ziyaretinde konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin milli teknoloji hamlesi kapsamında TEKNOFEST’i çok sınırlı imkanlarla bile neler yapabileceğini gösteren bir platform olarak gördüğünü ifade etti.

Geçtiğimiz yıl Teknofest’e bilim insanlarının yurda dönüş seferberliğininin başlatıldığını ifade eden Erdoğannn, bu konuda müthiş bir taleple karşılaşıldığını ve dünyanın en iyi üniversitelerinde araştırma merkezlerinde çalışan Türk ve yabancı akademisyenlerin bu çağrıya kulak verdiğini vurguladı.

Lider araştırmacılar programıyla Türkiye’ye gelenlerin, zengin bir araştırma ortamında bilimsel bir çalışma yapacağını ve gençlere örnek olacak olacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yoğun ilgiyle karşılaştığımız lider araştırmacılar programına önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz” dedi.

TEKNOFEST’in bir teknoloji şöleni olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan bu etkinliğin her yıl büyüyerek devam ettiğini görmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade ederken, “Teknolojik dönüşüm sürecinde yeni teknolojilerin pazarı değil, üreticisi olmak istiyoruz. 2023’e giden yolda yeni büyüme hikayemizi, teknoloji ve yenilikçi anlayışımızla yazacağız. Salı gününden bu yana özellikle TEKNOFEST’e gelenlerin sayısı 500 bini aşmış vaziyette. Yani bu ne demektir geçen yılı aşmış durumda. İnşallah bugünün bütünüyle ve yarın hedef artık 1 milyona ulaşmak. Artık biz kendimize yeteceğiz, buna alışacağız. Her şey hayal ile başlar, hayal ile inanç birleştiğinde ortaya başarı çıkar. Bu anlayışla TEKNOFEST’in Türkiye’nin milli teknoloji adımları için çok önemli olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.