Danimarka’nın F-35 problemi

Danimarka henüz teslim almadığı F-35 savaş uçakları için önemli bir problemle karşı karşıya.

Dünyanın en gelişmiş beşinci nesil savaş uçağı olarak nitelendirilen F-35’lerden kaynaklanan gürültü kirliliğinin, yaşlanan F-16’larınkinden 15 kat daha fazla olduğunu belirtiyor.

Danimarka Savunma Bakanlığı, F-35 uçaklarının gürültüsünden toplam 618 evin etkileneceğini açıklarken, hesaplamalarına göre bu yeni hava gücünün tam kapasiteyle hazır hale geldiğine çok fazla insan aşırı gürültüden rahatsız olacak.

Uçakların konuşlandırılacağı hava üssüne yakın olan ve durumdan en çok etkilenecek 100 evin, bir rock konseri veya yoğun bir otoyol sesiyle eşdeğer 100 desibelden fazla gürültüye maruz kalacağı belirtiliyor.

Jyllands-Posten gazetesinin haberine göre F-16 uçağının gürültüsü 15 kat daha az ve çevredeki 41 evi etkiliyor.

Savunma Bakanlığı yetkilisi Per Pugholm Olsen, ‘F-35’in daha gürültülü olacağını biliyorduk. Ancak 618 ev şaşırtıcı şekilde büyük bir rakam”. dedi.

Şimdi ise, hükümetin durumdan olacakların mağduriyetini nasıl gidereceği konusunda arayış içinde olduğu belirtiliyor.

Hava üssüne yakında yaşayan ailelerin kurduğu bir derneğe başkanlık yapan Agnes Rosenlund Danimarka basınına açıklamalarda bulundu.

Rosenlund, ‘Biraz şok olduk. Daha önceki gürültü hesaplamalarından çok farklı ve daha önce bildirilenden çok daha büyük sonuçları oluyor.’ dedi.

2017 yılında Danimarka parlamentosu, yeni savaş uçakları için 16 milyar DKK (2,4 milyar $) tahsis edildi.

27 adet F-35 avcı uçağı satın alınması, Danimarka tarihinin en büyük devlet alımı olarak değerlendirilirken ilk F-35 uçağının 2022 yılında Danimarka’ya gelmesi planlanıyor.

Danimarka F-35 savaş uçakları projesinde Türkiye gibi ortak olan ülkeler arasında yer alıyor.