DHMİ ve SSM’den iş birliği

DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak kurumun başarılı projelerden edindiği tecrübelerin farklı iş birliklerine yol açtığını ifade etti.

Ocak DHMİ’nin kısa zamanda başarıyla tamamladığı dünya çapında da dikkat çeken projelerden edindiği tecrübeler farklı kuruluşlarla iş birliğinin yolunu açtığını vurguladı.

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile proje ve yapım kontrollüğü konusunda iş birliği yapıldı.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve DHMİ arasında imzalanan protokol doğrultusunda “Sabiha Gökçen Havalimanı 2. Pist ve Mütemmimleri” işi iki etap halinde devam ediyor.

İşler kapsamındaki çalışmalar hakkında bilgiler veren Funda Ocak şunları söyledi:

1. Etap işlerimiz 2. Pistin yapılacağı yerdeki mevcut doğalgaz ve enerji nakil hatlarının deplasesi, yol bağlantılarının tünel içine alınması, ilave çevre güvelik tel örgüsü ve yollarından oluşuyor. İş bugün itibariyle %92 seviyelerine ulaşmış durumda. 

2. Etap işlerimiz ise 1. Etaptaki çalışmaların belli bir seviyeye ulaşmasının ardından ihale edildi.  .

2. Etap projesi, Havalimanı uçuş trafiğini son derece rahatlatacak olan tam bağımsız 3500 mt uzunluğunda paralel bir pist, ilave paralel taksiyolları, apron, PAT sahalarının yanında yeni bir hava trafik kontrol kulesi, itfaiye binası, teknik bina gibi üst yapı işlerinden oluşuyor.


Bugün gerçekleşme oranı %28 seviyelerine ulaşan işler hızlı bir şekilde devam ediyor.

Hava Trafik Yönetimi ve havalimanı işletmeciliğinde bir dünya markası haline gelen DHMİ, bunun yanı sıra MEGA projeleri başarıyla hayata geçiren önemli bir yatırımcı kuruluş oldu. Bu alandaki bilgi ve becerimizi, talep eden ulusal ve uluslararası kuruluşlarla paylaşmayı sürdüreceğiz.