Didem Kuzu AirTürkHaber’e MAKS 2021’i değerlendirdi

Gazeteci-yazar Didem Kuzu Moskova’da düzenlenen MAKS 2021 Airshow’a katılan tek Türk gazeteciydi.

Neler gördü, neler yaşadı? İşte Didem Kuzu’nun AirTürkHaber için derlediği MAKS 2021 Airshow.

Bu yıl 15’incisi düzenlenen Rusya’nın en büyük askeri ve sivil havacılık fuarı MAKS, bu yıl 20-25 Temmuz tarihlerinde Moskova bölgesindeki Jukovski’de gerçekleştirildi.

Dünyanın dört bir yanından çok sayıda katılımcının ziyaret ettiği MAKS Fuarı’nda, birçok Rus yapımı uçak ve helikopter görücüye çıkarıldı.

İnsansız hava araçları, robot sistemleri ve havacılık alanındaki yapay zeka ürün örnekleri de fuarda sergilendi.

Pandemiye karşı sıkı tedbirlerin alındığı fuara, bu yıl önde gelen Rus şirketlerin yanı sıra 50’den fazla ülkeden yaklaşık 290 yabancı şirket katıldı.

Türkiye’den de resmi heyetin katıldığı fuara Türk Hava Yolları Yatırım Yönetimi Başkanlığından da temsilci düzeyinde katılım gerçekleşti.

Rusya’nın Rus şirket Sukhoi tarafından geliştirilen altıncı nesil olarak üretilen yeni tek motorlu savaş uçağı, ilk kez bu fuarda tanıtıldı.

Rusya’nın yerli uçakları Su-57 ve MiG-35 avcı uçakları ile Ka-226 ve Mi-171 helikopterleri de hava gösterisi ile fuarda göz kamaştırdı. Hindistan’dan askeri ve nakliye helikopterler de havada akrobasi gösterisi yaptı.

Elektrikli motorla donatılan Rus laboratuvar uçağı Yak-40LL,  fuarda gerçekleşen test kapsamında ilk uçuşunu yaptı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, fuarın açılış töreninde konuşma yaparak tüm ilgili ülkelerle havacılık ve uzay alanında iş birliğine açık olduklarını söyledi. Kazakistan’ın fuarın ortağı olduğuna dikkat çekti.

Rus uçak endüstri sektörünün yüksek potansiyele sahip olduğunu ve rekabet edebilen teknoloji geliştirdiğini dile getiren Putin, yakın zamanda “Suhoy” şirketi tarafından tasarlanan “Superjet-100” ve “MS-21” yolcu uçaklarının kullanılmaya başlanacağı bilgisini paylaştı.

AirTürkHaber

Etiketler: ,