Dragon teslimatı tamamladı

SpaceX’in 4 Mayıs’ta Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderdiği gönderdiği kargo gemisi Dragon, teslimat görevini tamamlayıp dünyaya geri döndü.

Dragon CRS-17 uzay aracı, bu sabah saatlerinde uzay istasyonundan ayrıldı ve Pasifik Okyanusu’na iniş yaparak eve dönüş yolculuğunu tamamladı.

Aracın Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan Pasifik Okyanusu’na inmesi yaklaşık 6 saatte gerçekleşti.

Webtekno’da yer alan habere göre, 4 Mayıs’ta uzay istasyonuna doğru fırlatılan Dragon, Expedition 59’un 6 kişilik ekibi için deney ve diğer tedarik malzemelerinden oluşan 2.495 kg’lık bir yük taşıdı. İndirmeyi yapan astronotlar, araca 1.900 kg’lık bir kargo yükledi.

Yüklenen bu kargonun içeriği ise bir aylık bir çalışma olan bağışıklık sisteminin ağırlıksızlığa tepkisi de dahil olmak üzere uzay deneylerinden oluşuyordu.

SpaceX’ten yapılan açıklamada Uluslararası Uzay İstasyonu’na 17’nci ikmal görevinin başarıyla tamamlandığı belirtildi.

NASA yetkilileri yaptıkları açıklamada “Birkaç önemli deneyim sonuçlarıyla birlikte tamamlanan sonuçlar ve donanımlar da Dragon’a paketlendi. Gemi, Dünya’ya iniş yaptıktan sonra kıyılara çekilecek ve araştırmanın sonuçlanması için sonuçlar dünyadaki laboratuvarlara dağıtılacak” ifadelerini kullandı.