Drone helikopter düşürdü

Drone’ların uçaklarla yaşadığı tehlikeli yakınlaşmalar gün geçtikte çoğalırken, bu kez de Amerika’da bir helikopterin drone nedeniyle düştüğü öğrenildi.

13 Şubat günü Güney Karolina’da yer alan Charleston şehri yakınlarında yaşanan olayda Robinson R22 tipi helikopterin, DJI Phantom modeli drone’un yakınlaşması sonucu kaçma manevrası yaparken düştüğü belirtildi.

Eğitim uçuşu için havalanan R22 tipi helikopter bir eğitmen pilot birde öğrenci pilot olduğu ve kontrolün öğrenci pilotta olduğu sırada helikoptere bir drone’un yakınlaştığı ifade edildi.

Bunun üzerine eğitmen pilotun kontrolü aldığı ve drone’dan uzaklaşmak için manevra yaptığı sırada kuyruk rotorunu ağaca çarptığı sonrasında da sert iniş esnasında kaza geçirdiği belirtildi.

Yerel medyada yer alan bilgilerde Federal Havacılık Kurulu (FAA) tarafından kazanın drone nedeniyle kaynaklandığının henüz teyit edilmediği belirtilirken, kazaya ilişkin detayların araştırmalar sonrasında verileceği açıklandı.

Helikopterde bulunan iki kişinin ise kazayı almadan atlattığı ancak helikopterde ciddi hasar meydana geldiği bilgisi verildi.

Henüz FAA tarafından teyit edilmemiş olmasında rağmen, verilen bilgiler doğrultusunda ilk kez bir helikopterin drone nedeniyle düştüğü de kayıtlara geçmiş oldu.