Drone’lar yeni tehlike mi?

Son dönemde Drone’larla (insansız hava aracı) yaşanan suikast girişmi ve terör saldırıları yeni bir tehlike unsurunu daha gündeme getirdi.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya törende konuşma yaptığı sırada bomba yüklü drone’la düzenlenen saldırı, birçok alanda kullanılan bu insansız araçlarının yeni nesil terör aracı olup olmadığına yönelik soru işaretlerini de beraberinde getirdi.

Terör uzmanlarının 2014 yılından beri olası saldırı araçları arasında yer verdiği drone’lar, özellikle dünya genelinde düzenlediği terör saldırılarıyla tepki toplayan DEAŞ tarafından el bombası atma ile gözetim ve keşiflerde etkili bir şekilde kullanılıyor.

Örgütün ayrıca Irak’ta ve Suriye’de 100 dolar ile bin dolar arasında değişen fiyatlara satılan bu yeni nesil teknoloji aracının geliştirilmesi için yoğun çaba sarf ettiği biliniyor.

Terör örgütleri tarafından kötüye kullanılması konusunda endişe taşıyan bazı Birleşmiş Milletler (BM) üyesi ülkeler ulaşılması oldukça kolay ve ucuz olan bu araçların ithalat ve pazarlamasına özel bir düzenleme getirilmesini istiyor.

Rusya Ocak 2018’de Suriye’de askerlerini konuşlandırdığı bölgelerde on tane drone’nun saldırısına uğradığını açıklamıştı.

Fransa drone ile mücadeleye önem veriyor

Drone’larla mücadele konusunda en kararlı ülkelerin başında ise Fransa geliyor.

Ülke, son yıllarda özellikle nükleer santrallere sızmaya çalışan drone’larla karşı mücadelesiyle biliniyor.

İnsansız hava araçlarını izleme ve pasifize etme araç ve yöntemleri üzerinde çalışmalarını yoğunlaştıran Fransa konuyu Savunma ve Ulusal Güvenlik Genel Sekreteri üzerinden takip ediyor.

Ekim 2016’da Musul yakınlarında konuşlandırılan iki Fransız Özel Kuvvetler askeri DEAŞ tarafından düzenlenen drone’lu saldırıda ağır şekilde yaralanmıştı.

Terör örgütleri saldırılarında neden droneları tercih ediyor?

Terör örgütlerinin droneları saldırı aracı olarak kullanmasında düşük maliyet, hız ve manevra, yük taşıma kapasitesi, korku ve kaos oluşturma becerisi, hedefe ulaşmada maksimum etki ve saldırıyı düzenleyecek örgüt açısından risksiz olma gibi faktörler etkili oluyor.

Droneların; nükleer santral, stadyum ve tören alanı gibi yerlerde olası bir saldırıda kullanılmasından endişe ediliyor.

Saldırıda can kaybı olmasa bile droneların terörizmin psikolojik boyutunu artırması olasılığıysa konuyu daha da hassas hale getiriyor.

Gelecekte, droneların özel sektörde ticari amaçla kullanımının yaygınlaşmasının ise saldırıları gizlemek için istismar edilebileceği belirtiliyor.

Öte yandan CIA eski Başkan Yardımcısı Michael Morell, ölümünden önce dizüstü bilgisayarların içinde saklanabilecek bombalar üzerinde çalıştığı tahmin edilen en gelişmiş bomba yapımcısı olarak nitelendirilen İbrahim al-Asiri’nin drone operasyonuyla öldürdüğünü ileri sürdü. (Euronews)