Dunford’dan F-35 yorumu

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Türkiye arasında devam eden “S-400 anlaşmazlığı” konusunda Washington tarafı müzakerelerin ‘zor geçeceği’ mesajını verdi.

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, Ankara ile anlaşmazlığın aşılması konusunda umut taşıdığını ancak bunun “zor bir mesele’ olduğunu söyledi.

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemini satın almasına karşı olan ABD, Türkiye’ye gönderilmesi planlanan F-35 savaş uçaklarının teslimatını durdurabileceğini açıklamıştı.

Konuyla ilgili Washington’da güvenlik forumunda Reuters’ın sorusuna cevap veren ABD Genelkurmay Başkanı, “Hükümetimizin hem yürütme hem de yasama organı, en gelişmiş savaş uçağımız F-35 ve (Rusya’nın) S-400’lerine sahip olma konusunda uzlaşma için zor bir zamandan geçecek. Bir yol bulma konusunda umutluyuz ancak bu zor bir konu” diye konuştu.

ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri daha önce yaptıkları açıklamada Türkiye’nin hem S-400’lere hem de F-35’lere sahip olamayacağını ifade etmişti.

ABD, Rus yapımı olan S-400 füze savunma sisteminin Amerikan üretimi F-35’lerin güvenliğini tehlikeye atabileceğini düşünüyor.