Dünyayı yasa boğan kazanın nedeni açıklandı

NBA yıldızı Kobe Bryant’ın, kızı Gianna ve diğer 7 kişiyle birlikte helikopter kazasında ölmesinin sebebinin pilot Ara Zobayan’ın sisli hava sebebiyle yolunu kaybetmesi olduğu ortaya çıktı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ulusal Ulaşım Güvenlik Ajansı (NTSB) çarşamba günü 1.700 sayfayı aşkın belge ve iletişim bilgilerinden oluşan kaza raporunu kamuoyuna açıkladı.

Buna göre olumsuz hava koşullarının da Zobayan’ı zorladığı, pilotun hava trafik kontrolörüne, yükselmeye çalıştığını söylediği ancak helikopterin irtifa kaybetti.

NTBS yetkilileri Zobayan ve Island Express helikopter yer hizmetleri çalışanları arasındaki mesajlardan yola çıkarak, pilotun sisli ve kötü hava koşulları dolayısıyla yol ve yönünü kaybettiği, kazanın asıl nedeninin büyük ihtimalle bu olduğunu açıkladı.

Kobe Bryant’ın Island Express firması dahilindeki en sevdiği pilot olan Zobayan’ın kazadan bir gece önce 25 Ocak tarihinde mesai arkadaşlarına “yarın hava uçmak için en iyi gün değil ancak hava durumu o kadar da kötü olmayacak” dediği belirtildi.

NTBS, kazanın yaşandığı esnada pilotun hava trafik kontrolörlerine 4000 fitte uçtuğunu söylediğini (yaklaşık 1200 metre) ancak helikopterin o esnada hızla irtifa kaybettiğini açıkladı.

51 yaşındaki pilot Ara Zobayan 10 yılı aşkın süredir Island Express bünyesinde çalışıyordu.

Zobayan’ın kullandığı Sikorsky S-76 model helikopter, Koliforniya’nın Calabasas tepelerine 26 Ocak 2020 sabah saat 10 sularında 184 mil hızla yere çakılmış, kazada Kobe Bryant, NBA yıldızının 13 yaşındaki kızı Gianna, pilot Zobayan ve araçtaki 6 kişi hayatını kaybetmişti.