El-Al uçağında ortalık karıştı

İsrailli El-Al Havayolları’nın New York-Tel Aviv seferini yapan uçağında dindar Yahudi yolcular ortalığı birbirine kattı.

Şalom’da yer alan habere göre, ABD’nin doğu kıyılarını vuran soğuk dalgası ve kar yağışı New York -Tel Aviv seferini yapacak EL-AL uçağının iki buçuk saat rötarla kalkmasına neden olunca, dindar yolcular Yahudi kutsal günü Şabat’tan evvel Tel Aviv’e varamayacaklarını düşünerek kabin ekibine saldırdı.

Uçak havada iken yaşanan kaos diğer yolcuların ve personelin gayreti ile sona erdi. Ancak kaos sırasında bazı yolcuların yumruklarla hostes ve görevlilere saldırması mahkeme konusu oldu.

EL-AL yaptığı resmi açıklamada, kavgaya karışan ve fiziksel güç kullananlar hakkında rapor tutulacağını ve olayın faillerinin yargıya sevk edileceğini belirtti.

İsrail gazetelerinin yazdığına göre, gecikmeye İsrail kabin ekibinin kar yağışı nedeni ile uçağa geç gelmesi, uçağın kanatlarının bekleme sırasında yeniden buzlanması dolayısı ile yeniden temizlenmesinin gerekmesi ve JFK’deki kalkış sırasının uzunluğu neden oldu.

Pilot kalkış sırasında dindar yolculara anons yaparak endişe etmemelerini, gecikmeyi daha hızlı giderek telefi edeceklerini ve Şabat’tan evvel Tel Aviv’e varacaklarını belirtti.

Ancak kokpit ekibi uçak Atlantik Okyanusunu geçtikten sonra Tel Aviv’e zamanında varamayacaklarını hesaplayarak Yunanistan’ın başkenti Atina’ya yöneldi.

Kaptan Pilot’un Atina’ya ineceklerini ve dindar yolcuların Şabat’ı orada geçirebileceklerini anonsundan sonra uçak karıştı.

Uçakta çıkan olaylar sonrası bazı yolcular kabin görevlilerine saldırarak fiziki şiddet uygulayınca olay yargıya taşındı.