Emirates Travel Pass ağını genişletti

Emirates, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği IATA’nın dijital sağlık karnesi niteliğindeki Travel Pass’i (seyahat cüzdanı) tüm varış noktalarında yolcularının kullanımına sunarak bu çözümü altı kıtada uygulayan ilk havayolu şirketi oldu.

Aktarma merkezi konumundaki Dubai’den seçilen rotalara yapılan uçuşlarda Nisan ayında gerçekleşen başarılı denemelerin ardından, Emirates, IATA Travel Pass pilot uygulamasını Haziran ayında 12 rotayı dahil edecek şekilde kademeli olarak genişletti.

Son olarak ise havayolu firması, bu çözümü global ağının tamamında uygulamaya almak üzere IATA ile bir sözleşme imzaladı.

Şu anda 50 farklı uçuş noktasından seyahat eden Emirates yolcularının kullanımına sunulmuş olan bu sistemin, Ekim itibarıyla 120’yi aşkın Emirates varış noktasının tümünde uygulamaya girmesi bekleniyor.

Emirates COO’su Adel Al Redha, konu hakkında verdiği demeçlerde şu bilgileri paylaştı: “Emirates, IATA Travel Pass gibi teknolojik ürün ve çözümlere yatırım yapmaya devam ediyor; bu sayede, yolcularımıza sorunsuz bir yolculuk ve temassız deneyim imkânları sunarken, havayolu ekiplerimizin de belge kontrollerini daha hızlı bir şekilde ve yasal zorunluluklara uygun olarak gerçekleştirmelerini sağlıyoruz.”

Adel Al Redha sözlerine şöyle devam etti: “IATA Travel Pass konusunda pilot denemelerin ilk günlerinden tamamen uygulamaya geçilen ana kadarki süreçte IATA ile işbirliği yapmaktan dolayı büyük mutluluk duymaktayız. Seyahat severler için daha da güvenli ve sorunsuz yolculuklar sağlamak adına çözümün geliştirilmesi konusunda IATA ile yakından çalışmaya devam edeceğiz.”

Operasyon, Emniyet ve Güvenlikten sorumlu IATA Kıdemli Başkan Yardımcısı Nick Careen ise şu yorumlarda bulundu: “Emirates’in IATA Travel Pass global uçuş ağı kapsamında kullanıma sunması, bu çözümün seyahat için gerekli karmaşık ve adeta labirente dönüşmüş sağlık kriterlerinin yönetiminde kilit öneme sahip bir araç rolünü daha da pekiştirdi. Yolcularına güvenli ve otomatik bir süreç üzerinden bu kriterleri açıklığa kavuşturmak, yönetmek ve işleme tabi tutmak konusunda tek bir noktadan hizmet verilmesi sayesinde yolcular, otomatik süreçlerden yararlanmak suretiyle havalimanında uçuşa hazır halde gelebiliyorlar. Böylece, belge kontrolleri için kuyruğa girmek ve kalabalığın arasında beklemek gibi zorluklar bertaraf edilebiliyor. Bu çözüm, seyahat edenlerin, havayollarının, havalimanlarının ve devletlerin faydasına olacaktır.”