En güçlü savaş uçağı Su-35

Rus yapımı Su-35 ve Su-57 avcı uçaklarını karşılaştıran ABD merkezli askeri dergi The National Interest (NI), 5. Nesil Su-57 uçaklarının Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri’nde yakın zamanda Su-35’lerin yerini alması olasılığının çok düşük olduğunu yazdı.

Derginin yayımladığı makalede, Su-35 avcı uçağının belirlenen hedeflere ağır darbeler indirme kabiliyetine sahip olan ‘en güçlü’ Rus savaş uçağı olduğu belirtildi.

Yazıda ayrıca uzun süredir ordunun hizmetinde olan Su-35’lerin askeri niteliklerini kanıtladığı, bu nedenle geliştirilen en yeni Su-57 avcı uçağına yatırılan kaynakların ‘şüphe uyandırabileceği’ ifade edildi.

‘GÖRÜNMEZLİĞİ ARTTIRACAK PLANÖR’

Su-57’nin altyapısında ‘Su-35’ler için geliştirilen sistemlerin’ bulunduğu belirtilen makalede, yeni geliştirilen modeldeki en önemli özelliğinse uçağın ‘görünmezliğini’ arttıracağı ileri sürülen planör olduğu vurgulandı.

Daha önce Rus Zvezda televizyonu, Rusya’nın Ryazan bölgesinde düzenlenen Aviadarts-2018 askeri havacılık yarışması sırasında 5. nesil Su-57 avcı uçaklarının gerçekleştirdiği savaş manevrasının görüntülerini yayımlamıştı.

2019’DA TESLİM EDİLMESİ GEREKİYOR

Suhoy Test ve Tasarım Bürosu tarafından tasarlanan Rusya’nın en yeni 5. nesil çok işlevli avcı uçağı Su-57, karşı tarafın hava savunma sistemlerinin kullanıldığı hava, kara ve deniz hedeflerini ve hava komuta merkezlerini imha etme kabiliyetine sahip.

Su-57’nin ilk uçuşu 2010’da Rusya’nın Komsomolsk-na-Amure kentinde gerçekleşti. 12 uçaktan oluşacak ilk seri üretim grubunun 2019’da Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri’ne teslim edilmesi bekleniyor.