En yüksek irtifaya ulaştı

Virgin Galactic şirketi, uzay uçuşları için kullanacağı aracını Mojave çölünde başarılı bir şekilde test etti.

“VSS Unity” adı verilen araç, yapılan testlerde öncekileri geçerek en yüksek irtifaya ulaştı ve görevine başlamadan önce zorlu bir sınavı başarıyla vermiş oldu.

Webtekno’da yer alan habere göre daha önce Mojave Air ve Space Port’daki Virgin Galactic üssünden Mayıs ayında havalanan VSS Unity, 22 mil yükseliğe çıkmış ve ses hızının iki katını görmüştü.

Fakat bugün yapılan testlerde Mike Masucci ve Dave Mackay isimli iki pilot ile birlikte araç daha ileri bir seviyeye geçerek 32.3 mil yüksekliğe ulaşmayı başardı.

Bu değerler henüz istenilen seviyeye gelebilmiş değil ancak yolun büyük kısmı aşılmış durumda.

Virgin Galactic şirketi aracının yolcuları taşımak için henüz kaç tane daha test yapması gerektiği henüz bilinmiyor fakat şirketin CEO’su George Whitesides’ın verdiği bilgilere göre uçuşlar başarıyla ileriye doğru gidiyor.

Yapılan testlerin üç farklı aşamada gerçekleştiğini söyleyen George, ilk aşamada aracın yapısal olarak sağlamlığını, ikinci aşamada kabin testlerini ve üçüncü aşamada ise uçuş sırasında izlenecek prosedürlerin şeklini ortaya koyduklarını söylüyor.

Açıklamada, yapılan testlerden sonra şirketin ticari uçuşları gerçekleştirmeye başlayacağını ve Virgin Galactic şirketinin gelecekteki evi olan Spaceport America’ya yerleşeceği belirtildi.