Etiyopya’da B737 MAX kararsızlığı

Etiyopya Havayolları’nın Boeing’le olan MAX uçakları siparişini tamamlayıp tamamlamama konusunda henüz karar vermediği açıklandı.

Dubai Airshow’da Boeing’le B787 Dreamliner uçaklarında internet hizmetinin güçlendirilmesi konusunda yapılan anlaşma sonrasında açıklamalarda bulunana Afrikalı havayolunun CEO’su Tewolde Gebremariam, B737 MAX uçakları için devam eden bir sürecin olduğu ve bu süreç tamamlandıktan sonra testlerin sonuçlarını göreceklerini belirtti.

CEO Gebremariam, Boeing’e 20’den fazla MAX siparişinin olduğunu bu uçakların teslim alınıp alınmayacağı konusunda ise henüz bir karar verilmediğini ifade etti.

Haziran ayında Seul’de yapılan IATA yıllık genel toplantısında Gabremariam, yazılım güncellemeleri sonrasında Etiyopya Havayolları’nın bu uçakları en son uçuran havayolu olacaklarını açıklamıştı.

10  Mart günü yaşanan kazada Etiyopya Havayolları’na ait B737 MAX tipi uçak kalkıştan 6 dakika sonra düşmüş ve kazada 157 kişi hayatını kaybetmişti.

Etiyopya’daki kazadan sonra tüm B737 MAX uçakları yere indirilmiş ve uçaklar için yazılım güncellemesi çalışmalarına başlanmıştı.