F-16’lar için 10 yıllık öngörü

Lockheed Martin önümüzdeki 10 yıl içerisinde F-16 savaş uçaklarına olan ilgide artış olacağını ve bununla paralel olarak 400 adet ek F-16  jeti talebi olacağını duyurdu.

Singapur Airshow’da askeri havacılığın nabzı da tutulurken, F-16 savaş uçaklarına olan ilginin önümüzdeki yıllarda da artış göstereceği öngörülüyor.

Lockheed Martin iş geliştirme sorumlusu Randall Howard, fuarda yaptığı değerlendirmede, bugün bakıldığında, Orta Avrupa’dan, Akdeniz’de, Orta Doğu’da, Güney Amerika’da, Güney Doğu Asya’da ve bu bölgelere bir de Hindistan’ı eklerseniz F-16 savaş uçaklarına ciddi anlamda talep dolduğu görülüyor.

Bu bölgeler göz önüne alındığında önümüzdeki 8-10 yıllık dönemde ek 400 F-16 savaş uçağına ihtiyaç olacağı ortaya çıktığını belirten Howard, daha önce 5 yıllık ek 200 uçak ihtiyacı öngörüsüne de vurgu yaptı.

Horward, “Daha önce 5-7 yıl içersinde 200 uçaklık ek ihtiyaçtan bahsetmiştim ancak son 3 yılda F-16 uçaklarına olan talepte ciddi bir artış var” diye konuştu.

Yeni ve çok gelişmiş savaş uçaklarının askeri havacılık pazarına çıkmaya başlamasına rağmen muharebe uçakları arasında dünyada en çok kullanılan model F-16 savaş uçakları.

Son olarak Balkan ülkelerinden olan Hırvatistan, İsrail’in 36 boyunca envanterinde bulundurduğu ve 2016 yılında kullanımına son verdiği 30 adet F-16 uçağını 500 milyon dolara aldığını duyurmuştu.

AirTürkHaber