F-35 teslimatı durdurulabilir

ABD Savunma Bakanlığı yetkilisi Katie Wheelbarger, Washington’ın Türkiye’ye F-35 savaş uçağı teslimatını durdurabileceğini belirtti.

ABD Savunma Bakanlığı’nın uluslararası güvenlik işlerinden sorumlu yardımcılığını vekaleten sürdüren Katie Wheelbarger, Washington yönetiminin Rusya’dan S-400 füze sistemi satın alan Türkiye’ye F-35 savaş uçağı teslimatının durdurulabileceğini açıkladı.

Reuters’a konuşan Wheelbarger Türkiye’nin iki silaha da aynı anda sahip olamayacağını belirterek, “S-400 bir bilgisayardır, F-35 de bir bilgisayar. Kendi bilgisayarınızı hasmınızın bilgisayarına bağlamazsınız ve olacak olan temelde budur” diye konuştu.

Wheelbarger dolayısıyla ABD’nin bu konuda ciddi olduğunu göstermek adına teslimatın durdurulması dahil bir çok seçeneğin gündemde olduğunu belirtti.

Adının açıklanmasını istemeyen bir başka ABD’li yetkili ise, aynı zamanda F-35 üretim programının ortakları arasında yer alan Türkiye’nin yerine başka bir alternatif arayışının da Washington’ın gündeminde olduğunu belirtti, ancak bu konuda daha fazla bilgi vermedi.

S-400 krizi nedeniyle Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması için girişimde bulunan ABD Kongresi, Savunma Bakanlığının Türkiye ile ilgili raporunu bekliyor.

Kongre raporun en geç Kasım’a kadar kendilerine iletilmesini ve o zamana kadar da Türkiye’ye herhangi bir F-35 uçağının gönderilmemesini talep ediyor.

Öte yandan başka bir üst düzey yetkili, F-35 motorlarının üretiminde kilit rolü olan Türkiye’nin dışında başka bir lokasyon aramanın da ABD’nin masasında yer alan alternatifler arasında bulunduğunu açıkladı.

ABD’nin motor için başka ülkelerle görüştüğünü de söyleyen yetkili, Batı Avrupa’dan bazı ülkelerle temas halinde olduklarını belirtti.