F-35’lerden o ülkede ilk operasyon

ABD Hava Kuvvetleri’ne ait F-35A tipi savaş uçaklarının ilk kez Irak’ta DEAŞ hedeflerine karşı gerçekleştirilen operasyonda kullandığı öğrenildi.

Konuya ilişkin olarak ABD Hava Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada, Irak’ta bulunan DEAŞ karşıtı koalisyon güçlerinin operasyonunda ilk kez F-35 savaş uçaklarıyla operasyon düzenlendiği ve DEAŞ hedeflerinin vurulduğu belirtildi.

Bu operasyon Irak’ta F-35 savaş uçaklarının ilk operasyonu olarak kayıtlara geçmiş olurken, saldırıda DEAŞ’ın Irak’taki mühimmat kaynaklarının hedef alındığı belirtildi.

Military.com’da yer alan haberde, açıklamada F-35 uçaklarının düzenlediği operasyonun başarılı olup olmadığı konusunda ise bir bilgi verilmediği belirtildi.

ABD daha önce Eylül 2018’de donanma filosunda bulunan dikey iniş kalkış yeteneğine sahip F-35B modeli savaş uçaklarını ilk kez Afganistan’daki Taliban hedeflerine yönelik saldırılarda kullandığını açıklamıştı.

F-35 savaş uçaklarının operasyonda kullanan ilk ülke ise İsrail olurken, İsrail Hava Kuvvetleri’ne ait F-35 uçaklarının Mayıs 2018’de Orta Doğu’da ilk kez saldırı düzenlediği açıklanmıştı.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber