FAA’den sert maske kararı

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) koronavirüs salgını kapsamında uçaklarda maske kuralı için sıfır tolerans politikasına devam edeceğini açıkladı.

FAA açıklamasında normalde Mart ayının sonunda bitecek olan uçaklarda maske zorunluluğu kuralının süresiz uzatılacağı ve bu konuda şuana kadar olduğu gibi sıfır tolerans politikası ile devam edileceği vurgulandı.

FAA Direktörü Steve Dickson tarafından yapılan açıklamada, aşılamaya rağmen hala ülkedeki vaka sayılarının çok yüksek olduğu ve bu nedenle maske takmanın salgınla mücadelede önemli bir koruma sağladığı belirtilirken, bu kapsamda FAA’in maske kuralını en katı şekilde uygulamaya ve denetlemeye devam edeceği belirtildi.

Aralık ayından bu yana ABD genelinde uçuşlarda maske kuralına uymayan yolcular nedeniyle yaklaşık 500 olay kayda geçerken, bu olaylarda sorun çıkaran ve maske kuralına uymayan yolculara binlerce dolarlık cezai işlem uygulandı.

FAA maske kuralı için sıfır tolerans politikasını yinelerken, kuralları ihlal edenlerin cezalandırılacağını da açıkça ortaya koydu.