Faciadan böyle dönülmüş

7 Temmuz 2017’de San Francisco Havalimanı’nada Air Canada uçağının yanlış piste iniş yapmak için yönelmesi nedeniyle büyük bir faciadan dönülen olaya ait video görüntüleri yayınlandı.

Toronto-San Francisco seferini yapan Air Canada’ya ait Airbus A320 uçak 28R pistine inmesi gerekirken paralel piste iniş için alçalmaya başlamış ve taksi yolunda bekleyen uçakların olduğu piste doğru inişe geçmişti.

Taksi yolunda bekleyen uçakların ve trafik kontrolörlerinin uyarılarıyla Air Canada uçağı son anda inişten vazgeçerek tekrardan havalanmış ve büyük bir faciadan dönülmüştü.

Verilen bilgilerde taksi yolunda bekleyen 4 uçaktan ilki olan United Airlines’ın B787 Dreamliner uçağının kuyruğu ve Air Canada uçağı arasında sadece birkaç metre kaldığı belirtilmişti.

Ayrıca taksi yolunda ikinci sırada bekleyen Philippine Airlines’a ait A340 tipi uçakta Air Canada uçağının dikkatini çekmek için ışıklarının açtığı açıklanmıştı.

Amerikan Ulusal Ulaşım Güvenlik Kurulu (NTSB) tarafından olaya ilişkin yayınlanan videoda çok ciddi bir faciadan dönüldüğü tekrardan gözler önüne serilmiş oldu.