Falcon Heavy geri sayımda

Yaptığı sıra dışı ve başarılı çalışmalarla uzay misyonlarına farklı bir boyut kazandıran SpaceX en önemli ve tarihi misyonu ile karşı karşıya.

Salı günü Mars yolculuğu için büyük bir önem taşıyan Falcon Heavy’i uzaya fırlatacak olan şirket, bu fırlatmada kullanılan 3 roketi de tekrardan sorunsuz bir şekilde yere indirmeye çalışacak.

Şuana kadar Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) gönderilen roketlerin başarıyla geri indirmeyi başaran SpaceX bu konuda uzun süredir başarılı misyonlar gerçekleştiriyor.

Bu roketler UUİ için yeterli olsa da Mars seyahati için daha güçlü rokete ihtiyaç duyuluyor.

Bu nedenlede SpaceX uzun süredir bir ana ve ikide yardımcı roketten oluşan Falcon Heavy roketi üzerinde çalışıyor.

3 roketli Falcon Heavy, büyük yankı uyandıracak olan ve içinde Tesla Roadster aracınıda Mars’a götürecek denemesi için artık geri sayımda.

İlk Falcon Heavy’i uzaya fırlatma misyonu 6 Şubat günü gerçekleştirilecek.

SpaceX’in kurucusu Elon Musk misyon hakkındaki açıklamasın göre, uzaya fırlatılacak olan 3 roketinde dik şekilde tekrardan iniş yapması planlanıyor.

Şimdiye kadar Dünya yörüngesine çıkmayı başarıp tekrar yere iniş yapan Falcon 9 roketi için bu misyon artık sıradan hale gelmiş durumda.

Ancak Falcon Heavy misyonunda 3 roketin fırlatıldıktan sonra tekrardan yere nasıl iniş yapacağı bilinmiyor.

Roketlerin birbirlerinde ayrılıp farklı platformlara iniş yapması yada üç roketin birlikte iniş yapması ihtimaller arasında ancak üç roketin birlikte iniş yapması çok riskli olarak yorumlanıyor.

Fırlatılan üç roketin farklı platformlara ayrı ayrı iniş yapma ihtimali ise yüzde yüz başarı oranını oldukça zor kılıyor.

Spacex eğer bu tarihi misyonu başarılı bir şekilde tamamlarsa ilk kez 3 roketi yere indiren şirket olarak tarihe geçecek.

Şuana uzay çalışmalarında önemli bir prestij elde eden Elon Musk ise, bu misyonla birlikte uzay yarışında başka bir boyutun kapısını açmış olacak.