Farklı tip füzelerle sunulacak

Rus savunma şirketi Almaz-Antey’in Baş Mühendisi Pavel Sozinov, S-400 füze savunma sistemlerinin ihracat versiyonunun farklı tip füzelerle sunulacağını söyledi.

Rus basınına konuşan Sozinov, S-400’lerin ihracat versiyonunun uzun menzilli füzeler de dahil olmak üzere birkaç füze tipiyle birlikte sunulacağını belirtti.

Sozinov, “Alıcı, belirlenen görevlere bağlı olarak potansiyel tehditlere göre hangi füzelerin kullanılabileceğine karar verebilecek ve topraklarındaki tesisleri koruma görevini yerine getirebilecek” ifadelerini kullandı.

Sozinov’a göre S-400’ler, füze savunma görevi için uzun menzilli, orta menzilli füzeleri, daha kapsamlı hedeflerin imhası için orta menzilli özelleştirilmiş füzeleri kapsıyor.

Irak, Sudan ve Mısır S-400 sahibi olabilir

Rusya Federasyon Konseyi Savunma Komitesi Başkanı Viktor Bondarev, Suriye, Irak, Sudan ve Mısır’ın gelecekte S-400 füze savunma sistemleri sahibi ülkeler arasına katılabileceğini söyledi.

Sputnik’e demeç veren Bondarev, “S-400 almaya aday ülkeler arasında Suriye, Irak, Sudan ve Mısır var. Terör örgütlerinden ve NATO ülkelerinden güvenlikleriyle ilgili tehdit hisseden herkes S-400’lere talip olabilir” dedi.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan birçok ülkenin ‘süper modern’ S-400’leri almayı hedefleyeceğini de kaydeden Rus senatör, Türkiye’nin NATO ile ilişkileri tehlikeye atma pahasına savunma kapasitesini artırmaya ve S-400 sistemlerini almaya karar verdiğini anımsattı.