Filipinlerin helikopter bilmecesi

Güneydoğu Asya ülkesi Filipinler ile ABD arasındaki helikopter satışı konusunda ilginç gelişmeler yaşanıyor.

Filipinlerin helikopter ihtiyacı için ABD ile 6 afet Boeing Apache AH-64E ve 6 adet Bell AH-1Z Viper saldırı helikopteri satışına ilişkin görüşmeler yüksek maliyet engeline takıldı.

Filipinlerin Onenews portalında yer alan haberde, Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzana helikopter ihtiyacının karşılanması gerektiğine vurgu yaparken, ABD ile helikopter anlaşmasının planlanan maliyetlerin çok üzerine ulaştığı bilgisini verdi.

Maliyet konusu nedeniyle ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan da satışına onay çıkan helikopterler için varılan anlaşmasının uygulanmayacağı belirtildi.

Bakan Lorenzana helikopter bütçesini koruyarak yeni alternatiflere yöneleceği belirtilen haberde, ülkenin ilk tercihinin TUSAŞ üretimi T129 ATAK helikopterleri olduğu ancak bunda da ABD engelinin bulunduğuna vurgu yapıldı.

Filipinlerin ATAK Helikopterlerini tercih etmek istediği ancak S-400 sorunu nedeniyle helikopterlerin ABD yapımı bazı bileşenlerin teslim edilmesinin garanti edilememesi nedeniyle sürecin belirsizliğini koruduğu belirtildi.

ABD bileşenlerinin ATAK helikopterlerini Filipin ordusunun kullandığı ABD yapımı helikopterlerle uyumlu hale getirmesi planlanıyordu.

AirTürkHaber