Filodaki C-130’ları yeniliyor

Yeni Zelanda Hava Kuvvetleri, filosundaki C-130H tipi uçaklarını yeni versiyon olan C-130J-30 ile değiştirmeyi planlıyor.

Yeni Zelanda Savunma Bakanı Ron Mark tarafından yapılan açıklamada, hava kuvvetleri filosunda uzun yıllardır görev yapan C-130H tipi askeri nakliye uçakların değiştirilmesi için çalışmaların başlatıldığını belirtti.

Mark açıklamasında, bu uçakların yeni motorlar, uçuş güvertesi ve diğer sistemlerle birlikte Lockheed C-130 Hercules’in kapsamlı bir güncellemesi olan C-130J-30’larla değiştirilmesi kararının alındığını ifade etti.

C-130H uçaklarının 1960 yılından bu yana başarıyla görev yaptığını ancak artık değiştirilmesi gerektiğini vurgulayan Mark, Lockheed Martin üretimi yeni versiyon C-130’lar için ABD’den fiyat talebinde bulunacağı ve gelecek yanıta göre alım için kararın verileceğini belirtti.

Şimdiye kadar 400’den fazla C-130 tipi uçak ABD, İngiltere, Kanada ve Avusturalya’da dahil olmak üzere 21 ülke tarafından kullanılıyor.

Yeni Zelanda’nın uçakların alımı için bütçe görüşmelerinin Bakanlar Kuruluna götürüleceği ve fiyat konusunda kesin kararın bu görüşmelerden sonra alınacağı öğrenildi.