Fotoğraflar Hmeymim’den mi?

Rusya’nın Suriye’deki Hmeymim hava üssü’nde yapılan saldırıda hasar gören uçakların fotoğraflarının yayınlandığı iddia edildi.

Unian’da yer alan bilgilere göre, Rus gazeteci Roman Saponkov Hmeymim’de 31 Aralık günü gerçekleştirilen saldırıda hasar gören uçakların fotoğraflarını yayınladı.

Saponkov fotoğrafı Vkontakte isimli sosyal medya hesabından paylaşırken, fotoğraflarda hasar görüşmüş bir kaç Rus savaş uçağı gözüküyor.

Fotoğrafların Hmeymim’deki saldırıda hasar gördüğü iddia edilen Rus uçakları olduğu konusunda ise resmi bir açıklama yapılmazken, internette bir çok farklı alanda bu fotoğraflar tartışılıyor.

Gazeteci Saponkov fotoğrafları paylaşırken düştüğü notta ise, “Hmeymim’deki üs, bazı uçaklar hasar gördü” dedi.

Rus Savunma Bakanlığı, dün yaptığı açıklamada üsse 31 Aralık günü bir terör saldırısı olduğunu doğrularken, havan topu saldırısı nedeniyle iki askerin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Çarşamba günü yine Rusya tarafından yine 31 Aralık’ta Suriye’de Mi-24 tipi helikopterin düştüğü ve iki pilotun hayatını kaybettiği kazadan 4 gün sonra kamuoyu ile paylaşılmıştı.

Rus Kommersant gazetesi ise, Hmeymim üssü’ne yapılan terör saldırısında Rus Hava Kuvvetleri’nin 7 uçağının hasar gördüğünü duyurmuştu.

Gazete konuya ilişkin haberinde, “31 Aralık tarihinde Hmeymim Hava Üssü’ne yönelik düzenlenen saldırıda dört SU-24 bombardıman uçağı, iki adet SU-35 avcı uçağı ve bir AN-72 nakliye uçağı yok edilmiş. Havan toplarıyla gerçekleştirilen saldırıda 7 uçağın yanı sıra mühimmat deposu olarak kullanılan binaya bomba isabet etmesi sonucunda burası da havaya uçmuş. Saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı ve kaç kişinin yaralandığı bilinmiyor. Askeri kaynaklar sadece onlarca yaralı olabileceğini dile getiriyor” demişti.

Rus gazetecinin bütün bu gelişmeler sonrasında paylaştığı fotoğraflar, Hmeymim’de yapılan saldırı sonrasında iddia edildiği gibi Rus uçaklarının hasar görmüş olabileceğini akıllara getiriyor.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber