Funda Ocak’tan ilginç bilgiler

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Funda Ocak Atatürk Havalimanı’nda 2017 yılına ilişkin ilginç bilgiler verdi.

Ocak twitter’dan yaptığı açıklamada, “Yolcu, uçak, yük trafiği bakımından Avrupa’nın zirvesine yerleşen Atatürk Havalimanı, sadece yolcuların hizmet aldığı bir işletme değil, her gün binlerce misafirimizin vakit geçirdiği canlı, hareketli bir yaşam alanı.

Milyonlarca yolcunun hizmet aldığı Avrupa’nın zirvesindeki bu havalimanımızdan ilginç bilgiler sunmak istiyorum kıymetli takipçilerime bugün.” dedi.

En çok neler unutulmuş

Funda Ocak AHL’de unutulan eşyalar konusuna ise, “Yolculuk telaşı, kavuşma sevinci, ayrılık hüznü bir araya gelince bazı misafirlerimiz çeşitli eşyalarını unutuyor yahut kaybediyor havalimanlarında. En çok neler unutulmuş AHL’ de hiç merak ettiniz mi?” şeklinde değindi.

Ocak tarafından paylaşılan bilgilere göre 2017 Yılının ilginç ‘kayıp eşya’ listesi: Araba direksiyonu, Araba tamponu, İskoç Gaydası, 50100 EURO, Kalıp Mermerler, Gelinlik, Geyik Eti, Tuğla, Avize,120 inç Televizyon, Semaver, Printer, Oksijen maskesi ve tüpü, Olta takımı, Röntgen, şeklinde oldu.

Ayrıca 2017’de terminalde unutulan kayıp eşya sayısı toplam 48.504 adet olarak kayıtlara geçtiği. Bunların 7.931 adedi sahiplerine teslim edildiği, diğerlerinin ise emanette tutuluduğu açıklandı.

324 ton de-icing kullanıldı

DHMİ Genel Müdürü Ocak AHL konusunda verdiği ilginç bilgilere şu şekilde devam etti:

“Söz AHL’den açılmışken ilginizi çekebilecek birkaç bilgi daha aktarayım.

Çalışanlara, yolcu ve yakınlarına ihtiyaç durumunda 7/24 hızlı, etkili sağlık hizmeti sunan Atatürk Havalimanı Havacılık Acil Yardım Baştabipliği ile PortClinic tarafından 2017’de 5450 yolcuya sağlık hizmeti verildi.

2017’de altı yolcunun maalesef uçak içinde vefat ettiği bilgisi yer alıyor kayıtlarda, Allah rahmet eylesin.

Engelli dostu AHL’de, 2017 yılı içinde toplam 424.394 engelli yolcuya hizmet verildi Kuruluşumuz, Havaş, Çelebi, TGS tarafından.

Sürekli eğitim ve tatbikatlarla bilgi ve tecrübelerini geliştiren DHMİ ARFF ekipleri tarafından 2017 yılında 1 Ateşli Yangın Tatbikatı, 3 Ulaşım Süresi Ölçüm Tatbikatı yapıldı.

2017′ de çok iyi eğitimli ekiplerimiz ve manevra kabiliyeti yüksek güçlü araç filosuyla AHL’de gerçekleştirilen kar mücadelesi için toplam 324 ton de-icing kullanıldı. Bu hizmet için yaklaşık 1.522.800 TL harcama yapıldı.”