G.Kore-Rusya arasında gerilim

Güney Kore, A-50 tipi Rus askeri uçağının hava sahası ihlali gerçekleştirdiğini belirterek uyarı ateşi açıldığını duyurdu.

Güney Kore Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Rus uçağının Dokodo ve Takeşima adaları yakınlarında hava sahası ihlali yaptığı belirtildi.

Bakanlık açıklamasında F-15k ve F-16k tipi savaş uçaklarının hava sahası ihlali üzerine havalandığı, Rus uçağa yönelik uyarı ateşi açıldığı ifade edildi.

Rus uçağının önce hava sahasını terk ettiği, ancak birkaç dakika içerisinde yeniden hava sahası ihlali yapması üzerine bir kez daha uyarı ateşi açıldığı da açıklamada yer aldı.

Hava sahası ihlalinin TSİ 02.00 sularında gerçekleştiği belirtildi.

Güney Kore Ulusal Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Bu tür olayları son derece ciddiye alıyoruz. Eğer tekrarlanırsa daha ciddi tedbirleri devreye sokacağız” dendi.

Rusya’dan açıklama

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 23 Temmuz 2019 tarihinde iki Rus Tu-95MS stratejik bombardıman uçağı Japon Denizi üzerindeki tarafsız sularda planlı bir uçuş gerçekleştirdi.

Liancourt Kayalıkları’nın bulunduğu bölgede Rus uçaklarına Güney Kore’ye ait iki F-16 yaklaştı ve Rus uçaklarının güvenliği için tehdit oluşturacak profesyonel olmayan manevralar gerçekleştirdi.

Güney Koreli pilotların Tu-95Ms mürettebatıyla irtibata geçmediği belirtilen açıklamada, F-16’ların daha sonra Rus uçaklarından uzaklaştığı kaydedildi.

Güney Kore uçaklarının hiçbir uyarı ateşi açmadığı vurgulanan açıklamada “Rus pilotlar bir tehdit hissetselerdi, cevap gecikmezdi” ifadelerine yer verildi.